Lucia Mužlová / / Now U Know
Uštipnutie od komára je naozaj nepríjemná záležitosť. Možno ste sa niekedy čudovali, prečo máte snáď milión štípancov a váš kamoš, ktorý sedí hneď vedľa,...

Uštipnutie od komára je naozaj nepríjemná záležitosť. Možno ste sa niekedy čudovali, prečo máte snáď milión štípancov a váš kamoš, ktorý sedí hneď vedľa, vás je vysmiaty, lebo na neho komáre „nejdú“. Ak vás zaujíma, prečo to tak je, pozrite si toto video. Dnes sa ale podrobne pozrieme, ako celý proces satia krvi funguje. Vedeli ste, že komár do našej kože vpichne až 6 „ihiel“? Pri pohľade zblízka je pichnutie komára naozaj desivé.

komar1
Josh Cassidy/KQED

Uštipnutie komárom je pre človeka nebezpečnejšie ako ktorékoľvek iné uštipnutie. Komáre zabíjajú státisíce ľudí ročne a na milióny prenesú rôzne ochorenia. Sosák komára nie je len malá ostrá ihla. Je to prepracovaný systém šiestich tenkých ihličiek, z ktorých každá prerazí kožu, nájde cievu a to uľahčuje komárom sať krv.

komar4
scoopnest.com

Každá z týchto ihličiek má pritom svoju úlohu. Prvé dve, ktoré majú ostré zúbky, prebodnú pokožku a ďalšie dve pridržiavajú prebodnuté tkanivo. Ďalšia vyhľadá krv a premení sa na slamku. Posledná ihlička slúži na to, aby sa komár zbavil chemických látok, ktoré vypustí do nášho tela a tie následne podporujú tok našej krvi.

komar2
sickestspace.com

Komáre sú nebezpečné najmä preto, že v tomto poslednom kroku môžu svojimi slinami prenášať rôzne vírusy a choroby. Vedeli ste, že komár „pichá“ náhodne? Nevie presne zachytiť, kde sa cieva nachádza a tak len skúša.

komar3
gizmodo.com

Pozrite si nasledujúce video, kde môžete vidieť detailné zábery, ako celý proces satia krvi komárom prebieha.

[youtube rD8SmacBUcU 720 410]

zdroj: interez.sk (Lucia M.), geek.comKomentovať (0)