Foto: PXHere, Filckr (Axel Weiß)

Na Slovensku máme množstvo povier, ktoré slúžia ako prognóza k prichádzajúcim udalostiam.

Nedá sa povedať, že väčšina z nich je neopodstatnená, pretože ani jedna z nich nevychádza zo žiadnych faktov. Naopak. Tieto povery v ľuďoch vzbudzujú obavy, ktoré vlastne vôbec nepotrebujú. A tiež zbytočnú nádej. Na druhej strane, stále si zachovávajú isté čaro a to najmä z hľadiska tradícií. Preto na ne môžeme byť hrdí.

Slovenské povery

Väčšina povier však úzko súvisí s pohanskou kultúrou a preto je veľmi zaujímavé, že sa zachovali až dodnes. Pohanské zvyky totiž boli v priebehu histórie striktne potláčané, a preto majú naše povery čaro z historického hľadiska.

Čierna mačka

Pixabay

S nešťastím býva najčastejšie spájaná čierna mačka a moment, kedy vám prebehne cez cestu. Za vznikom tejto povery musíme bádať trochu hlbšie. Mačky boli totiž už od nepamäti spájané s čiernou mágiou, duchmi, smrťou a nešťastím. Pre kresťanov bola čierna mačka kedysi symbolom diabla. Práve jej zjavenie má byť predpoveďou do budúcnosti. Keď vyskočí na stôl, spája sa to taktiež s príchodom zla. Tiež sa hovorí, že deň pred Napolenovou porážkou sa mu snívalo o čiernej mačke. Keď vám však prebehne cez cestu, rozhodne sa nemusíte obávať.

Trikrát poklopať

Pixabay

Poznáte to nie? Trikrát zaklopať na drevo a šťastie máte isté. Nuž, tak jednoduché to skutočne nie je. A šťastie je tiež veľmi ťažko definovateľný jav. Pre niekoho sú to peniaze, pre iného láska a pre ďalšieho to môže byť akýkoľvek úspech. Nič z toho však nevieme privolať žiadnym rituálom ani zvykom. Ak sa samozrejme bavíme v racionálnej rovine. Keď sa vám stane niečo šťastné, máte si trikrát zaklopať na drevo, aby ste si šťastie udržali. Je samozrejme len na vás čomu veríte, no na vedecké objasnenie a potvrdenie tohto zvyku by ste čakali len márne.

Hromnice

Pixabay

Hromnice sú známe aj ako sviatok Obetovania Pána. Konkrétne sa viažu k 2. februáru a ide o kresťanský zvyk. Tým článkom nechceme znevažovať vaše náboženské presvedčenie, no aj v tomto prípade hovoríme o povere. Jej súčasťou je zhromaždenie veriacich so zapálenými posvätnými sviečkami. Účelom je zahnanie búrky. S týmto zvykom súvisí aj vyhadzovanie lopaty na pečenie a sekery na dvor, ktoré sa koná počas najsilnejšieho hromobitia. Kedy ste však naposledy počuli úder hromu vo februári?

Vták za oknom

Pixabay

Opäť sa vraciame k predzvestiam. Vták za oknom však môže byť tuhým orieškom a pre absolútne racionálne zmýšľajúceho človeka. Táto spojitosť vzniká najmä vďaka básni Edgara Allana Poea, v ktorej podobnú situáciu vykresľuje. Vták, ktorý ťuká na okno, by mal symbolizovať príchod smrti. Doslova by si mala prísť po ducha jedného z obyvateľov domu. To isté sa má diať aj v prípade, že vták vletí dovnútra domu či bytu. Ak sa vám to však stane, z vlastnej skúsenosti vieme, že sa nemusíte báť, ale naopak by ste operencovi mali pomôcť. Z návštevy totiž nie je nadšený o nič viac ako vy.

Mince pre prievozníka

Coins

K ďalším tradičným zvykom patrí ukladanie mincí na oči zosnulého. Táto tradícia sa však netýka len našej kultúry, ale môžeme ju vidieť všade vo svete. Ťažko sa preto hľadá jej pôvod, no tieto mince majú byť pre prievozníka. Pozostalí po mŕtvom tak prievozníkovi platia, aby dušu ich blízkeho priviedol na miesto, kde jej bude lepšie. Takýto prievozník sa nachádza aj vo vodách rieky Styx, ktorá sa ma nachádzať v podsvätí. Je tak vysoká pravdepodobnosť, že tradícia siaha až do starovekého Grécka.

Zuby na hrebeni

Pixabay

Zuby na hrebeni by ste za žiadnych okolností nemal rátať! Inak vám vypadajú vlasy. Pokiaľ sa vám však zdá, že jeden z nich chýba alebo ste proste zvedaví, pokojne ich zrátajte. Opäť by ste nemali prísť k žiadnej ujme. Táto tradícia pochádza z Grónska, no môžete ju nájsť aj v Iráne, Brazílii a Indii. Opäť tak hovoríme o povere, ktoré sa nachádza takmer na každom kontinente a preto sa ťažko určuje dôvod jej vzniku. Ak vám padne hrebeň na zem, vraj vám hrozí strata. Ak ho náhodou zašliapnete pravou nohou, je to ako s mihalnicou. Niečo si želajte. Ale záruku, že sa vám to splní, negarantujeme.

Morena

Vynášanie Marmurieny vyše kostola.jpg
Wikimedia

Tento klasický pohanský zvyk je najzaujímavejšou poverou aká sa v našich končinách zachovala. Práve preto, že tento zvyk praktikovali Slovania, ktorých ďalšie zvyklosti boli z našej kultúry vyradené, je jeho zachovanie viac než pozoruhodné. Rituál, pri ktorom sa Morena vynáša, sa na slovenských dedinách praktikuje dodnes. Jej upálenie alebo utopenie, niekedy oboje, má symbolizovať vynášanie zimy a všetkých jej neduhov v podobe mrazu či chorôb. V našom folklóre má teda Morena zosobňovať zimu. Často sa prirovnáva k bohyni smrti, no v skutočnosti by malo ísť o ohyzdnú starenu. Nakoľko sa dnes dokážeme vysporiadať so zimou omnoho jednoduchšie ako v minulosti, je priam až zvláštne, že sa tento zvyk či povera stále opakuje. Vrámci zachovania našej kultúry je to však omnoho menšie zlo, ako strach z čiernej mačky či vtáka za oknom.

Pozri aj: Doteraz ste o nich ani nepremýšľali, no na odpoveď by ste aj tak neprišli. 6 vecí, ktorých tajomstvo poznajú iba 2 osoby na svete

Uložiť článok

Najnovšie články