Lukáš Mužla / / Série
Fotografie tohto pána ste už niekde na internete celkom určite zahliadli. Možno aj tušíte, s akými činmi jeho tvár spojiť. Mnohí ho ale možno nepoznajú...

Fotografie tohto pána ste už niekde na internete celkom určite zahliadli. Možno aj tušíte, s akými činmi jeho tvár spojiť. Mnohí ho ale možno nepoznajú a nevedia, čo je zmyslom jeho života. A to je chyba. Keby bol totiž každý človek na svete aspoň z desatiny takým človekom ako tento muž, život na Zemi by vyzeral úplne inak…

Dobri Dimitrov Dobrev. Zoznámte sa. 101 – ročný deduško z malého mestečka Bailovo v Bulharsku. Dobri sa narodil len pár dní pred začiatkom prvej svetovej vojny. Tú druhú prežil len so šťastím, keď počas bombového útoku v Sofii stratil „len“ väčšinu sluchu, no nič vážnejšie sa mu nestalo. Postupom času Dobri ovdovel a pomaly sa začal vzdávať materiálneho života a zameral sa na ten duchovný. V roku 2000 odovzdal celý svoj majetok cirkvi a stal sa tak dobrovoľne „bezdomovcom“.

dobri dobrev
brightside.me

V roku 2010 natáčala bulharská televízia dokumentárny film o katedrále Alexandra Navského v Sofii. Počas štúdia archívnych záznamov chrámu zistili novinári šokujúcu informáciu. V celej histórii katedrály zistili, že najštedrejší súkromný dar obdržala katedrála od muža menom Dobri Dobrev, a to vo výške 20 000 dolárov.

dobri dobrev 6
huffingtonpost.com
dobri dobrev 4
avax.news

Ako to tento deduško dokázal? Jednoducho. Peniaze vyzbieral od ľudí „žobraním“. Deduško žije svoj život z chabého dôchodku vo výške 100 eur mesačne. Nikdy si nenechal nič z toho, čo sa mu podarilo vyzbierať. Všetky peniaze putovali tým, ktorí to potrebovali.

dobri dobrev 3
snopes.com
dobri dobrev 5
chillin.sk

Dobri Dobrev zatiaľ daroval v prepočte asi 40 000 eur. Nielen kostolom a chrámom, ale aj detským domovom a ľuďom, ktorí potrebovali finančnú pomoc. Jeho pomoc je však pravdepodobne oveľa väčšia. K svojim činnom sa totiž nepriznáva verejne, je skromný a o týchto veciach nerád hovorí. Prezradili ho len záznamy z archívov.

dobri dobrev 2
brightside.me

Predstavte si, že by na svete žilo viac takýchto nesebeckých ľudí, ktorým je šťastie a pohodlie iných oveľa prednejšie ako ich vlastné. Ako by to asi vyzeralo?Komentovať (0)