Branislav Blaško / / Kultúra
Igor Hanečák je tvorivý človek, ktorý sa snaží prepájať komunity. So svojimi projektami inšpiruje, motivuje. Namiesto hejtu dokazuje, že sa to dá. Jeho kreatívné...

Igor Hanečák je tvorivý človek, ktorý sa snaží prepájať komunity. So svojimi projektami inšpiruje, motivuje. Namiesto hejtu dokazuje, že sa to dá. Jeho kreatívné tričká rozvíjajú skateboarding a podporujú aj ostatné projekty. Okrem tričiek Igor prepája komunity, pretože to je dôležité. A preto vzniklo ArtHa Tour, ktoré sa začne už 4. júna.

Ak Igora ešte nepoznáte, pozrite si tento krátky rozhovor.

Ahoj Igor, už za pár dní, 4. júna, sa začína ArhTa tour, ktorá má za cieľ prepájať tvorivé komunity. Mohol by si nám o tom napísať viac?

Ahoj! Nejak som si uvedomil, že dobročinných a kreatívnych projektov je na Slovensku dosť, len sa často navzájom nepoznajú. To bolo prvým popudom pre vznik ArtHa tour. S partiou mladých kreatívnych ľudí budeme týždeň cestovať po Slovensku a na zaujímavých miestach prednesieme niečo o svojich projektoch, spravíme pár diskusií, workshopov a zároveň si vypočujeme niečo z komunity, kde sme prišli. Ľudia sa tak navzájom spoznajú a v budúcnosti môžu spolupracovať. Tento systém tak týmto projektom napomáha a spoluprácou sa zvyšuje účinnosť každého z nich, čo som si uvedomil už pri spolupráci s trnavským Kubikom nápadov. Každý môže samozrejme prísť a priamo na mieste dostane priestor na prezentáciu svojho projektu. Predchodcom ArtHa tour bola napríklad “nejebem na to mini tour”, ktorá sa uskutočnila v mestách Trnava a Zvolen a spojením skateboardingu, prednášania o projektoch, ale napríklad aj o Rogeriánstve tak vznikol veľmi pestrý program.

[youtube cE9wZrzGoSI 720 410]

Do ktorých miest a kedy zavítaš?

Na prvej časti tejto tour budeme vlakom prechádzať Slovensko, takže sa môže ktokoľvek pridať. Zatiaľ sú isté mestá Nitra 4. júna, kde sa stretneme na festivale Tvoj štýl na lúke, kde predstavíme aj projekt OZ city, teda mestečko občianskych združení a taktiež Ďakujem zónu. Ďalej pokračujeme do Liptovského Mikuláša do objektu Liptovskô humno, čo je nový experimentálny priestor Občianskeho združenia Nový Liptov, pokračujeme v Žiline, a to v klube Kolečko a deň na to v Popradskej Groteske, kde nám pribudne aj hudobný program od kapelky The Kowal Chicks. Ďalšia zastávka je Svidník, experimentálny priestor Holičstvo, piatok sme v Košickom KLUBE a zakončíme to na POZITIF DAY v Spišskej Novej Vsi, geniálnej akcii v skateparku, kde si však pride na svoje aj človek, ktorý sa skateboardingu nevenuje. Kedže ide o pomerne vela zastávok, tak niektoré veci ešte riešime, konečné info však bude včas pripravené a uvedené na fb stránkach.

Na aké tvorivé projekty sa môžu ľudia tešíť?

Program sa bude v každom meste trochu líšiť, v stálom programe sa však môžeme tešiť na predstavenie projektov Nejebem na to a Know them? a s nimi súvisiacimi dobročinnými akciami, možnou spoluprácou a vysvetlenie nového systému predaja, resp. podpory výmenou za handmade tričká. Ďalej si niečo povieme aj o projektoch OZ city, ktorým by sme chceli dostávať činnosť OZtiek medzi mladých ľudí a taktiež Ďakujem zóny. To však nepredstaujem tu, nech sa ľudia nechajú prekvapiť. Rudko Rokošný povie niečo o DIY kultúre v skateboardingu, o tom ako si niečo postaviť a financovať to, ak sa o Vašu komunitu mesto nezaujíma, chalani z Kubika nápadov nám ukážu, ako skvele môže fungovať takéto kreatívne centrum a Chaloši Zos Spišskej zase niečo o tom, ako si pretvoriť skatepark na komunitné centrum a ako robiť veci s radosťou a inšpirovať tak ostatných. Na záver moja maličkosť niečo povie o Rogeriánstve, modernom prístupe v psychoterapii založenom na absolútnom akceptovaní človeka a jeho možnostiach prepojenia s každodenným životom. Programy jednotlivých miest sa pohybujú cez prezentáciu kultúrnych priestorov, hrnčiarstvo, workshop s textilom, potlačou s linorytom alebo sieťotlačou, výrobu peňaženiek z odpadu z produkcie Pure Love, cez zdravotníctvo, muziku, až ku premietaniu dokumentov. Proste nič neškatuľkujeme a každý má možnosť sa ukázať, pretože neprepájame jednu komunitu, cieľom je prepájanie rôznych komunít.

Okrem projektov sa na jednotlivých zastávkach bude premietať aj film z dielne Petra Mercella – Monuments. V čom je tak unikátny?

Táto skutočnosť vyšla najavo len nedávno a sme z toho veľmi radi, pretože ide o film Petra Mercella zo skejtovej tour, kde sme v zložení posádky Rišo Tury, Peter Mercell, Przemek Hipler a ja mali možnosť prejsť za týždeň 13 krajín a navštíviť tak okrem zaujímavých miest aj 4 komunistické monumenty, kde sme skúšali jazdiť na skateboarde. Viac o filme a projekte nájdete na stránke skatemonuments.eu alebo v traileri.

Ak vás táto akcia zaujala, určite ju potvrď aj na facebooku a daj o nej vedieť aj svojím priateľom.

0
Komentovať (0)