Foto: Pixabay

Mnohokrát sa hovorí, že láska prekoná úplne všetko. Je to však rovnaké aj pri veku?

Pri hľadaní toho správneho partnera asi príliš neuvažujete o veku. Samozrejme, ak sa vyskytne vysoký vekový rozdiel, určite vás taká myšlienka napadne, no pri dvoj či troj ročnom rozdiely to beriete ako samozrejmosť. Najnovšie štúdie však zistili, že práve vekový rozdiel medzi dvomi ľuďmi vo vzťahu veľmi silno ovplyvňuje jeho úspešnosť, najmä čo sa týka manželstva.

Štúdiu vykonávali dvaja profesori, Andrew Francis a Hugo Mialon, na Univerzite v Atlante. Tento výskum urobili na 3000 respondentoch a zistili veľmi zaujímavé informácie. Najdôležitejšou informáciou pre mnohých je asi tá, že vzťahy s väčším vekovým rozdielom majú omnoho vyššie percento rozvodov, ako tie s nižším vekovým rozdielom.

pexels.com

Manželské páry, ktoré mali 10-ročný vekový rozdiel, mali 39% pravdepodobnosť, že sa rozvedú, zatiaľ čo páry s 20-ročným rozdielom ju mali až 95%. Veľkým prekvapením pre mnohých ľudí však bolo to, že aj páry s 5-ročným vekovým rozdielom mali 18% šancu, že ich vzťah skončí v troskách.

Určite sa však pýtate, aký je ten najideálnejší vekový rozdiel medzi dvoma ľuďmi. Štúdie ukázali, že najlepším rozdielom je 12 mesiacov. Vzťahy s týmto vekovým rozdielom mali len 3% šancu, že skončia rozvodom.

Bohužiaľ, neexistuje žiadny vedecký dôvod, prečo je tento vekový rozdiel najlepší. Niekoľko faktorov to však ovplyvniť môže. Medzi ten najväčší sa počíta to, že sexuálna túžba sa u mužov v strednom veku pomaly znižuje, zatiaľ čo ženám sa naopak, zvyšuje. To by samozrejme mohlo viesť k problémom v spálni, no práve deti by mohli vzťah či manželstvo zachrániť.

pixabay.com

Výskumy však dokazujú aj to, že ak pár vydrží v manželstve dva roky, pravdepodobnosť rozvodu klesá o 43% a manželstvu, ktoré dosiahne 10 rokov, klesá pravdepodobnosť rozvodu až o 94%.

Na záver je však dôležité podotknúť, že tento výskum nie je možné aplikovať na každý vzťah. Dôležité sú osobnosti ľudí, ktorí vzťah tvoria a to, ako sa správajú. Hugo Mialon, jeden z hlavných autorov štúdie sa domnieva, že typy párov, ktoré boli zahrnuté do výskumu, mohli byť pokojne rozvedené z úplne iných dôvodov ako vekový rozdiel.

Pozri aj: Neuveriteľné futuristické ilustrácie. Takto si Rusi predstavovali dnešný svet v roku 1960

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)