Emma Krenzer

Lukáš Mužla / / Série
Sexuálne obťažovanie je jav, s ktorým sa podľa štatistík stretáva až 35% žien. Iba 19-ročná študentka sa rozhodla tento problém zviditeľniť pomocou silného umeleckého diela, ktoré obletelo celý svet.

Podľa svetových štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie sa každá tretia žena na tejto planéte vo svojom živote už stretla s fyzickým, alebo psychickým sexuálnym obťažovaním. Niekedy však viac ako štatistiky, s ľuďmi pohne umenie. Takýto zámer mala aj iba 19-ročná študentka Emma Krenzer, ktorá vytvorila umelecké dielo zachytávajúce vplyv sexuálneho obťažovania žien. Celým projektom chcela vyjadriť svoje pocity, no jej dielo okamžite obletelo svet a Emma zistila, že tak, ako to vníma ona, vidí tento problém takmer každá žena planéty.

Celý Emmin projekt bol celkom jednoduchý. Ako prvé odfotila svoju kamarátku, ktorá sa jej ochotne ponúkla ako model. Na túto fotografiu potom prstami kreslila dotyky. Každý dotyk ruky znázornila inou farbou a vytvorila tak akúsi „mapu“ ženského tela, ktorá poukazuje na dôsledky sexuálneho obťažovania žien. Každá farba teda znázorňuje iný druh dotyku, od rôznych osôb vrátane jej priateľov, rodičov a partnera.

Emma Krenzer
Emma Krenzer
Emma Krenzer

Tento silný umelecký projekt sa takmer okamžite stretol s pozitívnymi ohlasmi ľudí po celom svete a Emmino dielo tak v týchto dňoch putuje z USA do celého sveta. Ako Emma povedala pre Buzzfeed News, „Niektorí ľudia mi prezradili, že pri mojej práci dokonca plakali, ďalší mi opakovane ďakovali za moju prácu. Neviem ani opísať ako sa cítim…“. Emma vo svojej práci bude rozhodne pokračovať a v budúcnosti plánuje celú sériu diel na tému sexuálneho obťažovania žien vo svete.

Emma Krenzer
Emma Krenzer

Pozri aj: Kontroverzná umelkyňa sa pokúsila zachytiť krásu menštruácie. Aj takéto je niekedy umenie

interez.sk (red.), boredpanda.com, buzzfeed.com


Komentovať (0)