Foto: Pixabay

Váľanie sa vo vani môže byť rovnako efektívna technika chudnutia ako fyzická aktivita.

Prišli na to vedci z Loughboroughovej univerzity. Ich štúdia tvrdí, že počas polhodinovej prechádzky spálite zhruba 130 kalórii. to isté sa ale deje aj pri hodinovej relaxácii v horúcej vani. Vedci testovali 14 mužov. Poslali ich na hodinu sa bicyklovať, a potom na hodinu do horúcej vane, ktorá mala teplotu 40°C. Aj napriek tomu, že bicyklovanie bolo v tomto prípade optimálnou cestou, ako kalórie spáliť, vedci prišli na to, že horúca vaňa je tiež efektívna cesta.

Ich cieľom bolo zdvihnúť telesnú teplotu účastníkov o 1 stupeň. Horúca vaňa je pre naše zdravie prospešná. Vedci ďalej pozorovali krvný obeh účastníkov po dobu 24 hodín. Po horúcej vani hodnota cukru klesla o 10% nižšie, ako po jazde na bicykli. To dokazuje, že pasívne vyhrievanie je pre naše telo ako liek. Nie je to však žiadna novinka. Už staroveké civilizácie sa týmto spôsob ošetrovali a pasívne ohrievanie využívali aj ako formu relaxácie.

Pixabay

Je tiež známe, že v severských krajinách sú veľmi populárne sauny. Nie však len kvôli tomu, že je v nich príjemne a teplo. Pasívne ohrievanie, čo je opak aktívneho, teda cvičenia alebo formou fyzickej aktivity a dokáže zabrániť vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Takže keď sa nabudúce budete rozhodovať medzi horúcou vaňou a behom aspoň budete vedieť, že lepšie je síce urobiť oboje, no pokiaľ ste veľmi leniví, aj teplá vaňa vie urobiť svoju prácu.

Pozri aj: Toto je najdrahší vek vášho života. Ak ste ho ešte nedosiahli, mali by ste urýchlene začať šetriť

unilad.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)