Foto: Instagram (fitsonpoint), Unsplash

Ľuboš Belko / / Série
Znie to, absurdne a nerealizovateľne, no napriek tomu tento plán polícia v prístavnom meste Rotterdam zaviedla.

O čo ide? Pravdepodobne o zatiaľ najbizarnejší zákon, o akom sme sa v tomto roku dopočuli. Síce sme zatiaľ nestihli zavŕšiť ani prvý mesiac, no už tu máme kandidáta na najhlúpejšie policajné opatrenie roka 2018. Napriek tomu však zmysel úplne nepostráda. I keď na prvý pohľad to pôsobí kadejako. Polícia v Rotterdame spustila program, podľa ktorého môže zastaviť a vyzliecť človeka v značkovom oblečení, pokiaľ je zjavné, že naň nemá dostatok financií.

Polícia tvrdí, že sa zameria na mladých ľudí, ktorí majú na sebe značkové oblečenie, no na pohľad je jasné, že si ho nemôžu dovoliť legálnou cestou. Inými slovami bude podľa exkluzívneho vzhľadu posudzovať príslušníkov etník a migrantov, čo rozhodne nie je politicky korektné ani morálne správne. Pokiaľ však osoba nebude schopná dokázať, že si za oblečenie zaplatila, bude jej outfit skonfiškovaný.

Áno znie to hrozne, no ako sme zmienili na začiatku, toto opatrenie má svoje opodstatnenie. Svojim konaním chce polícia zamedziť šíreniu kriminality. Konkrétny plán polícia síce zatiaľ nemá, no šepká sa, že ľudí majú vopred určených. Kriminálnici v drahom oblečení vraj idú zlým príkladom mladým ľuďom a vytvárajú tak nevhodné vzory.

Polícia tvrdí, že sa chce zamerať na konkrétny gang v západnej časti mesta. Náčelník miestnej polície prezradil, že hodinky značky Rolex zabavujú na dennej báze, zatiaľ čo oblečenie zriedkakedy. Ide však o typický symbol mladých kriminálnikov, ktorí nemajú žiadny príjem, no nosia bundy v priemernej hodnote 1 800€. Títo ľudia podľa všetkého tiež jazdia na drahých športových autách, no opäť bez toho, aby mali príjem. Toto vzbudilo prvotné podozrenie, ktoré celý program naštartovalo.Ombudsmanka Anne Mieke Zwaneveld povedala na tlačovej konferencii, že si uvedomuje riziko tohto opatrenia. Polícia tak môže ľudí posudzovať na základe rasy aj napriek tomu, že v záujme mesta nie je profilovať občanov na základe rasy. Mesto však sužujú gangy, ktoré obchodujú s drogami, stoja za biznisom v hazarde či perú peniaze. Polícia by tak týmito krokmi mohla zredukovať počet negatívnych vzorov.

Či to stojí za rasové napádanie nevinných občanov je otázne, no my sa rozhodne prikláňame k tomu, že tento program by mal byť prepracovaný podrobnejšie a možno by stálo za to, posudzovať nielen oblečenie ale práve už spomínané drahé a luxusné autá, v ktorých sa gangstri vyvážajú. Polícia síce oznámila, že ide len o dočasné riešenie, ktoré prebehne v skúšobnej dobe a až po čase sa uvidí, či sa opatrenie uplatní dlhodobo, no už teraz by si zjavne žiadalo reformu.

Pozri aj: Tokio zasiahla výdatná snehová búrka. Ľudia začali stavať snehuliakov a toto je výsledok, ktorý sa od zvyšku sveta diametrálne líši

independent.co.uk
0
Komentovať (0)