habakuky.eu

Slovenský Disneyland na strednom Slovensku láka neustále veľké množstvo detí a ich rodičov. Vy ste už počuli o Habakukoch?

Určite sa nenájde nikto, kto by nemal rád rozprávky. Rozprávky sú niečo, čo združuje malých i veľkých, deti i dospelých. Každý sa rád na rozprávku pozrie a niekto si ju možno ešte radšej prečíta a dostane sa tak do čarovného sveta, kde dobro vždy víťazí nad zlom a kde sa aj to nemožné stáva možným. Vo svete je veľmi populárny napríklad Disneyland, kde takéto rozprávky nadobúdajú reálne rozmery. Ani my na Slovensku nezaostávame. Máme niečo podobné no predsa iné. V rozprávkom svete na Donovaloch sa nachádza jedna kúzelná dedinka, kde ožívajú rozprávky od Dobšinského, známeho slovenského rozpravkára.

Článok pokračuje pod videom ↓

Severne od Banskej Bystrice sa nachádza horská obec Donovaly. Práve táto obec je však niečím veľmi výnimočná. Nachádza sa tu totiž pozoruhodná dedina, ktorá nesie názov Habakuky. Tento malý komplex sa nachádza pod Novou Hoľou pri apartmánovom dome Šafran. Pre všetkých návštevníkov otvorila dedina svoje brány už v roku 2009 a odvtedy ju milujú ako veľkí, tak aj malí. Rozprávky zo sveta sú síce krásne, no nezabúdajme ani na tie slovenské, ktoré už iba pre to, že sú naše, sú o to krajšie.

habakuky.eu
habakuky.eu

Ak sa raz rozhodnete navštíviť túto dedinku, vedzte, že sa okamžite ocitnete v tradičnej slovenskej rozprávke ako napríklad rozprávka Popolvár, Laktibrada, Zlatá Priadka a mnoho ďalších. Dedinka je totižto tvorená v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Medzi dominanty tejto magickej dedinky určite patrí amfiteáter s kapacitou 200 ľudí, Škrupinový zámok spolu aj s jazierkom či nákupné centrum s veľmi originálnym a vtipným názvom a to Kúrnik Shopa Senter. To samozrejme nie je všetko. Môžete tu nájsť aj ďalšie rozprávkové domčeky, ktoré majú rôzne tvary či rôzne mená. Napríklad: Hodovňa, Železná hora, domček Proroka Raka, Čierne mesto a mnohé iné, pri ktorých budete mať pocit, že ste navštívili niečo, čo vyzerá ako z úplne iného sveta. A budete mať pravdu, navštívite totiž ten rozprávkový svet.

Čo by to bolo za rozprávku, ak by sa tam platilo obyčajným eurom? V dedinke Habakuky sa platí vlastnou menou, ktorá sa nazýva Habakuk (HBK). Eurá si samozrejme môže v pokoji zameniť za strieborné alebo zlaté platidlá a to v habodajoch – rozprávkových bankomatoch alebo v zmenárni u vodníka Dušičku. Taktiež má dedinka pre návštevníkov prichystaný aj bohatý program, takže slovo nuda vám rozhodne ani nezíde na myseľ. V domčekoch sa môžete čo to dozvedieť alebo priučiť o ľudových remeslách, navštíviť môžete tvorivé dielne a šikovní animátori sa so svojími predstaveniami postarajú o naozaj skvelý zážitok. Ak na vás potom padne únava či hlad, oddýchnuť si môžete na lúke plnej preliezok, či zajesť si niečo v Hodovni. V Dobšinského rozprávkom svete si na svoje príde jednoducho každý.

habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
habakuky.eu
interez.sk (Alexandra Geletová), habakuky.eu
Uložiť článok

Najnovšie články