foto: Instagram, Wikimedia

Raz za čas sa na trhu objavia hračky a hry, ktoré oslovia davy ľudí a ostanú v pamäti ešte dlho.

Dnes túži mať takmer každé dieťa fidget spinner, na základnej škole sme zas zbierali všetko, čo sa týkalo Pokemonov a každý chcel aspoň raz vyskúšať tamagoči. Každé obdobie má svoju ikonickú hračku. Niektoré, ako napríklad bábika Barbie či plastelína, prežili celé generácie, iné časom začali zapadať prachom. Toto boli najslávnejšie hračky 90. rokov. 

Jenga, 1987

Táto hračka vedela poriadne vystupňovať napätie. Základom bolo vybrať čo najviac drevených skladačiek zo spodnej časti vežičky a umiestniť ich na vrch. Hra končila, keď vežička stratila rovnováhu a rozsypala sa.

That moment when anything is possible… Great shot @marchescentre!

A post shared by JENGA (@jenga) on

Nintendo, 1988

Nintento patrí medzi hračky, ktoré zmenili svet k lepšiemu. Na jeho vytvorení sa podieľalo niekoľko tímov z rôznych spoločností a vďaka nim sme mohli fičať na hrách, ako napríklad Super Mario.

Game Boy, 1989

V týchto rokoch žalo Nintendo ešte stále značné úspechy no výrobcovia prišli s niečím ešte lepším. Vymysleli hračku, ktorá bola ľahko prenosná, taká akurát do ruky, takže ste si ju so sebou mohli vziať všade. Aj keď od tých čias prešiel mnohými úpravami, mnoho ľudí nedá na Game Boy dopustiť. Stavíme sa, že zvučku Tetrisu poznáte naspamäť.

Ninja korytnačky, 1990

Kto by nepoznal korytnačky pomenované po slávnych talianskych umelcoch? Hádam niet človeka, ktorý by nebol fanúšikom zvláštnych bojovníkov, ktorí vznikli pôvodne ako komixové postavičky. Ich sláva rástla raketovou rýchlosťou a každý chcel hračku, hru či tričko s Ninja korytnačkami. A obľube sa tešia aj dnes, čomu nasvedčuje filmová adaptácia.

Super Soaker, 1991

Iste si spomeniete na reklamu na vodné pištole Nerf. Aj dnes sa tešia veľkej popularite, všetko to však začalo ešte v roku 1991 pod značkou Super Soaker.

☀️ #supersoaker #vintage

A post shared by Samantha (@samianther.jayne) on

Super Nintendo Entertainment System (NES), 1992

Aj ďalší nástupca z radu Nintendo sa tešil veľkým úspechom, a to len o niekoľko rokov neskôr. Lepšia bola nie len grafika, ale aj ovládanie a hry.

Bábika Barbie, 1993

Aj keď bola v roku 1993 bábika Barbie na trhu už nejaký ten čas, tento rok lámala rekordy a túžilo po nej každé dievča. Bábikám sme potom šili šaty, vyrábali sme im príbytky a vymýšľali príbehy.

Yes, I see all of your comments! Thanks for the love! ❤️ #barbie #barbiestyle

A post shared by Barbie® (@barbiestyle) on

Power Rangers, 1994

V tento rok zažila rozprávka Power Rangers svoju premiéru a stala sa doslova fenoménom. Samozrejme, nesmeli chýbať ani akčné figúrky, ktoré milovalo najmä chlapci. Od tých čias rozruch okolo Power Ranger utíchol, no z času na čas ich tvorcovia opäť oživili a vylepšili.

Pogy, 1995

Kto nevlastnil pogy, ako keby ani nebol. Zbieral ich hádam každý, na ihrisku sme si ich medzi sebou potom vymieňali a hrali o ne, od papierových až po kovové. Každý mal svoje obľúbené, ktorých nebol ochotný vzdať sa za žiadnu cenu.

Buzz Lightyear, 1996

Hádam niet človeka, ktorý by aspoň raz nevidel rozprávku Toy Story. Najslávnejšou postavou bol Buzz Lightyear, na poličkách hračkárstiev preto nemohla chýbať akčná figúrka.

Tamagoči, 1997

Keď ste nemohli mať živé domáce zvieratko, postačilo aj tamagoči. Tak isto sa o neho trebalo starať, kŕmiť to a hrať sa s tým. Ak ste sa zvieratku dosť nevenovali, zomrelo.

#happyeaster #tamagotchi

A post shared by HaihaiSB (@haihaisb) on

Furby, 1998

Aj tento výmysel objavíte v niektorých obchodoch ešte aj dnes. Robotická rozprávajúca a žmurkajúca potvora bola rozkošná a trochu desivá zároveň. Len za prvé tri roky sa ich predali milióny a aj keď dnes ich už ľudia kupujú pomenej, je úctyhodné, že sa v hračkárstvach držia od roku 1998.

Pokémoni, 1999

Celá mánia okolo Pokémonov začala, keď v roku 1996 vznikla hra. Neskôr vznikla rozprávka a keď sa v stánkoch objavili kartičky a nálepky, album mal takmer každý v triede a vymieňali sme ich medzi sebou navzájom. Aj keď už dnes nálepky kupuje asi málokto, zrejme aj vy máte ešte čerstvo v pamäti ošiaľ, ktorý nedávno vyvolala aplikácia Pokémon Go.

Kolobežka, 2000

Kolobežka bola nie len zábavná, ale aj nesmierne užitočná vec. Vedeli ste sa odviezť kamkoľvek, ľahko ju poskladať a potom opäť zložiť. Len za prvý pol rok sa predalo vyše 5 miliónov kusov a o rok neskôr bola dokonca vyhlásená za hračku roka.

We see you @LordeMusic 🛴❤️ #Razor #Lorde #Music #Travel #RideRazor

A post shared by Razor® Worldwide (@razorworldwide) on

Bábiky Bratz, 2001

Pôvodne išlo o sériu bábik, ktoré prezentovali módny trend. Na rozdiel od Barbie, Bratz mali nepomerne veľké hlavy, výrazný nános líčidiel a najmodernejší odev. Bábiky žali také úspechy, že bola dokonca o nich vytvorená aj videohra a film.

Beylade, 2002

Hasbro začalo Beyblade vyrábať už v roku 2000, na trhu však hračka vo veľkom prerazila až o 2 roky neskôr. Každý chcel dokázať, že práve jeho Beyblade sa krúti najrýchlejšie a vyradí z hry všetky ostatné. Drobné hračky sa stali natoľko slávnymi, že sa vo svete dokonca organizovali aj oficiálne turnaje.

Bionicle, 2003

Medzi obľúbené hračky patrili v roku 2003 aj skladačky Bionicle. Možno ste postrehli, že v tom istom roku sa obľube tešila okrem skladačiek aj akčná hra s rovnakým názvom.

'shalgiel' made by lego bionicle #bionicle #bioniclemoc #bioniclemocs

A post shared by 박인태 (@el_chel_) on

Nintendo DS, 2004

V roku 2004 prišlo Nintendo so skutočne skvelým vylepšením, a to dotykovým displejom. Aj keď išlo pôvodne len o experiment, zdá sa, že sa uchytil a v roku 2016 sa dokonca stal najpredávanejšou verziou.

Xbox 360, 2005

Xbox 360 bol nasledovníkom klasického Xboxu, novšia verzia však umožňovala pripojiť sa na internet a hry si stiahnuť. Odvtedy je táto možnosť neoddeliteľnou súčasťou herných konzol.

November 22, 2005: Evolution. #15YearsofXbox

A post shared by Xbox (@xbox) on

Nintendo Wii, 2006

Spolu s Nintendom Wii prišlo vylepšenie v podobe špeciálnych ovládačov. V roku 2006 bolo Nintendo Wii označené za najväčší úspech a tešilo sa obrovskej popularite.

PlayStation, 2007

Tak ako každý úspešný produkt, aj Nintendo malo svojho konkurenta, a to PlayStation. Aj keď sa oficiálne na trhu PlayStation od značky Sony objavilo už oveľa skôr, skutočné úspechy začalo žať až po roku 2007.

Circle is red, X is blue, This #ValentinesDay, Be my Player 2 💙

A post shared by PlayStation (@playstation) on

WALL-E, 2008

Animovaný film WALL-E patrí jednoznačne medzi najobľúbenejšie. Príbeh chytil za srdce milióny detí i dospelých. V obchodoch preto nesmeli chýbať plyšové hračky či figúrky.

ZhuZhu pets, 2009

Plyšový robotický škrečok sa pôvodne predával za lacný peniaz, čoskoro však jeho cena vystrelila nahor. Ľudia ho totiž kupovali vo veľkom a čoskoro bol hračiek nedostatok. Roztomilý škrečok sa tešil takej popularite, že tvorcovia sa rozhodli vytvoriť o ňom rozprávku na DVD.

The weekend has arrived! #TGIF #zhuzhupets

A post shared by ZhuZhu Pets (@thezhuzhupets) on

iPad, 2010

Prvýkrát sa iPadu od spoločnosti Apple dočkala verejnosť začiatkom roka 2010. O rok neskôr sa už na trhu objavila novšia verzia, za ten čas sa však stihlo predať 15 miliónov kusov z tej staršej generácie.

 Monster High, 2011

Aj bábika Monster High patrí medzi hračky, ktoré sa na trh dostali už skôr, no výraznejšie zaujali až v roku 2011. Ide o sériu od značky Matell, ktorá bola inšpirovaná sci-fi a hororom.

Smile, ghouls! 📸🌸🌼

A post shared by Monster High (@monsterhigh) on

Wii U, 2012

Ako sme spomínali vyššie, v roku 2007 čelilo Nintendo vážnej konkurencii. Rozhodli sa preto vytvoriť novú radu, a to Nintendo Wii U. Do konca roka 2012 sa z nej predalo vyše 3 milióny kusov.

Robotický psík Tekno, 2013

Verzia, ktorá vyšla v roku 2013 bola už treťou v rade, avšak až táto dokázala ľudí skutočne zaujať. Mohli ste si vybrať, v akej farbe by ste robotické šteniatko chceli a ovládať ho napríklad pomocou tabletu.

Bábiky Frozen, 2014

Kto by nepoznal Disneyho rozprávku Frozen. Jej sledovanosť lámala rekordy, čo vyústilo do obrovského dopytu po plyšových hračkách, ako napríklad snehuliak Olaf, lego hrady či bábiky s Frozen tematikou.

Friendship with a ⛄ on top!

A post shared by Disney Frozen (@disneyfrozen) on

Star Wars BB-8, 2015

Keď svetlo sveta uzrel film Star Wars: Sila sa prebúdza, ľudia po celom svete sa zamilovali a zbláznili. Nikoho teda neprekvapilo, že keď sa na trhu objavila hračka BB-8, takmer okamžite bola vypredaná. Okrem toho, že vydáva rozkošné zvuky, môžete jej prostredníctvom aplikácie dávať povely.

Hot Wheels, 2016

Hot Wheels patrí medzi najpopulárnejšie hračky posledných rokov a tak ako v predošlých prípadoch, opäť nesmú chýbať garáže a autíčka ani v obchodoch.

Lego Friends, 2017

Aj keď Lego existuje už niekoľko desiatok rokov, stále sa teší veľkej obľube a každý rok táto značka prichádza s niečím novým. V roku 2017 patrila medzi najpopulárnejšie kolekcia Lego Friends, z políc hračkárstiev však rýchlo ubúdala aj verzia Lego Ninjago.

Hatchimals, 2018

Aj tento rok už má svojho favorita a je ním séria hračiek Hatchimals. Vašou úlohou je ustrážiť si vajíčko a postarať sa, aby sa z neho vyliahol roztomilý tvor.

#TraveltoHatchtopia with our Hatchimals Colleggtibles APP! To show you how EGGcited we are for the update – a Hatchimals Suitcase #GIVEAWAY filled with goodies! Now includes Season 2 characters and Special Edition Hangouts! Comment below your favourite place to visit in Hatchtopia for a chance to win! . . #Hatchimal #Hatchimals #HatchimalsSurprise #HatchimalsColleggtibles #Hatchygram #Toys #Instadaily #Fun #BlindBag #ToyHaul #SupriseBag #Collectibles #Fun . NO PURCHASE NECESSARY. Hatchimals Suitcase Giveaway begins Thursday, December 14th, 2017 @ 12:01pm EST and ends Sunday, December 17, 2017 @ 11:59pm EST. One entry per person. To be Eligible: Entrants must enter online by commenting as required. Winner will be chosen at random. Applicable only to US and Canadian (excluding Quebec) residents above the age of 13. The contest is not endorsed or affiliated with Instagram. Prize will be mailed out the week of December 18, 2017. Winner must answer skill–testing question to claim prize.

A post shared by Hatchimals (@hatchimals) on

Akú hračku, či hru považujete za ikonickú vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Prelom pre letecký priemysel. Taliansky výrobca predstavil sedačky na státie, ktoré ušetria miesto a navýšia kapacitu lietadla

thisisinsider
Príbehy
0
Komentovať (0)