fastcompany.net

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Spoločnosť Yahoo vytvorila minulý rok software, ktorý prehľadáva všetky e-maily ich zákazníkov a hľadá určité informácie. Firma tak začala robiť na požiadavku Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a FBI. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá tieto informácie dostala od viacerých bývalých zamestnancov spoločnosti.

Niektorí experti tvrdia, že toto je prvý (známy) prípad, kedy americká internetová firma vyhovela požiadavke vládnej agentúry a skenovala tak stovky miliónov e-mailov, ktoré zákazníci prijali alebo odoslali. Je známe, že v minulosti boli poskytnuté informácie o zákazníkoch agentúram aj od iných internetových a telefónnych firiem, no nie v takomto rozsahu a v žiadnom z týchto prípadov nebolo potrebné vytvoriť “sledovací program”.

Nie je jasné, čo presne agentúry hľadali, no žiadali o vyhľadávanie určitých znakov. To môže predstavovať slová alebo aj celé vety.

Spoločnosť Yahoo sa k tejto téme vyjadrila slovami: “Yahoo je zákon rešpektujúca spoločnosť a jedná v súlade so zákonmi Spojených štátov.” Ďalší komentár k téme odmietli. Kancelária riaditeľa NSA sa k tejto téme odmietla vyjadrovať.

Experti hovoria, že je veľmi pravdepodobné, že Národná bezpečnostná agentúra požiadala aj iné internetové firmy o takéto sledovanie. Spoločnosti Google a Microsoft v utorok povedali, že sa na takýchto vyhľadávaniach nepodieľali.

„Takú žiadosť sme nikdy nedostali, ale ak by sme, naša reakcia by bola jednoduchá: V žiadnom prípade,“ uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti Google.

Hovorca spoločnosti Microsoft vo vyhlásení uviedol: „Nikdy sme neboli zapojení do tajného skenovania e-mailov, ako bolo dnes informované o firme Yahoo.“ Spoločnosť odmietla komentovať, či takúto žiadosť od agentúry dostala.

Tento prípad nie je jediný prešľap spoločnosti Yahoo. Minulý mesiac spoločnosť Yahoo informovala o tom, že v roku 2014 sa “štátom podporovaní“ hackeri dostali do účtov 500 miliónom ich zákazníkov.

thepoliticalinsider.com
thepoliticalinsider.com
interez.sk(košo), reuters.com
Príbehy
0
Komentovať (0)