foto: TASR/AP

Opäť potvrdila svetovú kvalitu!

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová to dnes dotiahla v paralelnom slalome Svetového pohára v Courcheveli až do finále. V ňom sa na štart postavila proti svojej najväčšej súperke, Michaele Schiffrinovej. V ňom však bola pomalšia o 0,04 stotiny ako jej súperka a získala tak nádherné druhé miesto.

Súťaž sa hodnotí do sezónneho poradia špeciálneho slalomu a práve tieto dve ženy si sestersky rozdelili prvé dve klasické podujatia. Po strede priebežne vedie s 280 bodmi Američanka, o 20 bodov pred jej veľkou rivalkou. V celkovom poradí SP má vedúca Shiffrinová obrovský náskok, vďaka deviatemu pódiovému umiestneniu kariéry v SP sa Vlhová posunula z deviatej na štvrtú priečku. Shiffrinová slávila v 22 rokoch 35. triumf v seriáli.

foto: TASR/AP

Preteky sa prvýkrát v nedlhej histórii išli na dve časti. V popoludňajšom kvalifikačnom kole zašla Vlhováôsmy čas, najrýchlejšia (26,00 s) bola víťazka utorňajšieho obrovského slalomu Shiffrinová, s odstupom 67 stotín na slovenskú vrstovníčku.

 

Kvalifikácia sa išla sólovo, medzi husto postavenými “obrákovými” bránkami. Pre Slovenku nemal vzhľadom na nasadenie popoludňajší výsledok vplyv na účasť vo večernej hlavnej súťaži (od 18.00 h). Napriek tomu so štartovým číslom 4 predviedla agresívnu jazdu, bránky zrážala rukami. “Skúšali sme to na tréningu, ale nie je to jednoduché. Keďže som trošku vyššia, mám výhodu v porovnaní s inými. Je tam veľa vecí, ktoré musím urobiť správne, keď idem do zástavky, nevidím ďalšiu bránku. Musím byť koncentrovaná na všetko, čo robím. Necítila som sa úplne najhoršie, ale trošku som spravila chybu pred cieľom. Je to pre mňa tréning, aj keby som vypadla, idem ďalej,” vyjadrila sa po kvalifikácii Petra Vlhová.

Vo vyraďovacej fáze sa predstavilo 32 pretekárok, v “pavúku” so šestnástkou nasadených. V šestnásťfinále boli dve jazdy, Vlhová bola v oboch podľa očkávania rýchlejšia ako Poľka Maryna Gasielnica-Danielová. Od osemfinále sa už súťažilo na jednu jazdu a Slovenka najprv s prehľadom zdolala Nemku Marinu Wallnerovú. V boji o semifinále o 14 stotín a s kontrolovaným záverom eliminovala Švajčiarku Denise Feierabendovú.

Keďže dve najlepšie slalomárky súčasnosti figurovali na opačných koncoch “pavúka”, v hre bola aj ich finálová konfrontácia. Shiffrinová naplnila predpoklady 18-stotinovým úspechom nad Taliankou Irene Curtoniovou. A finále snov skompletizovala Vlhová podobným (16-stotinovým) “manierom” voči Nórke Maren Skjoeldovej. Vyvrcholenie nemohlo byť dôstojnejšie, obe pretekárky skvele vyštartovali, skvele rysovali oblúky a o víťazke rozhodli špičky lyží.

Pozrite si fotografie z pretekov v našej galérii

Pozri aj: Ak prejdete týmto gramatickým testom zo slovenského jazyka, pošleme vám vianočný darček. Zvládnete to?

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )