petpictures.xyz

Lucia Mužlová / / Now U Know
Aj vám sa to už určite stalo. Rýchlo ste vstali a okrem toho, že sa vám možno zatočila hlava, pred očami ste videli hviezdičky...

Aj vám sa to už určite stalo. Rýchlo ste vstali a okrem toho, že sa vám možno zatočila hlava, pred očami ste videli hviezdičky alebo rôzne iné tvary. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čím to je spôsobené? Vedeli ste, že starší ľudia sú oveľa viac náchylnejší na tento fenomén?

Nedostatok krvi prúdiacej do mozgu môže spôsobiť závraty, hlavne keď sa rýchlo postavíme. Tento pocit odoznieva väčšinou do niekoľkých sekúnd a naše telo sa prispôsobí. Občas sa nám ale zdá, že vidíme drobné svetielka, ktoré tam v skutočnosti nie sú. Vysvetlenie je pomerne jednoduché.

hviezdicky3
businessinsider.com

Keď sa rýchlo postavíme, krv putuje od našich nôh do srdca. V našom tele sa začne vyrovnávať tlak a zároveň sa akoby nestihne dostatočne prekrviť naša sietnica. To znamená, že prísun krvi a cukru z krvi do sietnice je mierne znížený a sietnica teda vysiela abnormálne signály do mozgu. Týmto spôsobom je náš mozog oklamaný a vytvára trblietavé, svetelné signály, alebo teda hviezdičky.

hviezdicky2
businessinsider.com

Niekedy hviezdičky vidíme aj keď sa silnejšie udrieme do hlavy. Častý jav, ktorý, ak sme nezažili na vlastnej koži, určite poznáme z kreslených rozprávok. Mozog sa po údere akoby roztrasie v mozgovomiechovom moku. Ak sa pri údere podráždi aj časť mozgu, ktorá dekóduje, to, čo vidíme, môže to vyvolať práve tento fenomén.

hviezdicky
gettyimages.com

Vedci tvrdia, že oko reaguje na vonkajšie, ale aj vnútorné podnety oveľa citlivejšie, ako ktorýkoľvek iný orgán v tele. Fenomén hviezdičiek dokonca môže vyvolať aj kýchanie, ktoré môže dočasne vyvolať zmeny v našom krvnom tlaku, pretože sa náhle zvýši a zároveň aj rýchlo klesne. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií, nájdete ich práve na tomto videu.

[hdvideo id=25]

0
Komentovať (0)