Foto: Instagram (weedstagram420.official)

Kríza tohto syndrómu sa v súčasnosti týka najmä Spojených štátov amerických a obzvlášť tých, kde marihuana legálna.

Prednedávnom sa objavilo množstvo hrozivo pôsobiacich správ a všetky tvrdili to isté. Dohromady však nič. Prevažne na pôde Spojených štátov, konkrétne v štátoch, kde je užívanie marihuany legálne, sa objavilo viacero prípadov, v ktorých ľudia trpeli záhadným syndrómom. Ten sa označuje ako Cannabinoid hyperemesis syndrome, skrátene CHS a do slovenčiny ho prekladáme ako Hyperemitický syndróm.

O čo vlastne ide? Čím viac štátov marihuanu legalizuje, tým viac správ o tomto postihnutí nemocnice registrujú. Doktori však nedokážu celkom pochopiť, čo tento syndróm spojený s agonickou bolesťou a neustálym vracaním spôsobuje. Jediný liek, ktorý dokážu poskytnúť je zamedzenie užívania marihuany. Doktor Roonet Lev povedal pre NBC, že v nemocnici v San Diegu príjme každý deň minimálne jedného pacienta, ktorý trpí príznakmi tohto syndrómu.

Lev tiež povedal, že syndróm sa odrazu stal natoľko bežným, že ho pomenovali novým, neoficiálnym názvom a to Scromiting. Keď sa pacient dostane do stavu, kedy je týmto syndrómom postihnutý jeho utrpenie je sprevádzané vracaním a krikom. Scromiting je teda spojenie slov Scream, čiže kričať a Vomit, teda vvracať. Pacientka menom Charlfonte LeNee Queen sa zverila pre NPR so svojim nepríjemným zážitkom.

Kričala som, chcela som umrieť. Cez slzy som volala svoju mamu, ktorá umrela pred dvadsiatimi rokmi, ani som si neuvedomovala, že nemá ako prísť.“ Tieto slová znejú skutočne nepríjemne a rozhodne nie lákavo. Otázka však znie, máme sa obávať?

A odpoveď je jednoduchá. Nemáme. Teda určite nie v prípade ľudí, ktorí marihuanu neužívajú. A aj konzumenti tejto nelegálnej drogy môžu zatiaľ ostať pokojní. V praxi hovoríme o niečom, čo tu doteraz v podstate nebolo nebolo. A ak aj bolo, tak štatisticky u minimálneho množstva užívateľov.

Hyperemitický syndróm spôsobuje vracanie a bolesti žalúdka, ktoré vyústia v agonický krik. Ako sme už zmienili skôr, jediný spôsob ako zamedziť tomuto postihnutiu je s marihuanou nadobro seknúť. V prípade príležitostných fajčiarov je situácia ešte priaznivá, pretože syndróm sa objavuje u ľudí, ktorí marihuanu užívajú dlhodobo a pravidelne vo veľkých množstvách.

Napriek tomu, že pravdepodobnosť je veľmi nízka, pokiaľ marihuanu užívate, buďte na pozore. Je jasné, že takéto hrozenie nikoho neodradí, no je dôležité vedieť, že isté riziko tu existuje. Najpravdepodobnejší scenár podľa, ktorého sa v tele syndróm vyvinie je, že užívateľ prijíma marihuanu tak často, že receptory v tele sa mu zmenia. To spôsobí, že sú dysregulované, čo značí poruchu v riadení systému organizmu.

Pozri aj: Marihuana a alkohol. Ktorá z týchto drôg vám škodí viac, a ktorá by mala byť zakázaná?

indy100.com, magazine.grasscity.commedicaldaily.com

Najnovšie články