Foto: Pixabay

Evolúcia je nepopierateľný vedecký fakt.

To, že človek mal kedysi formu, ktorá sa ponášala na opicu dnes už nie je žiadne tabu. Nebolo tak tomu vždy. Aj dnes sa nájde mnoho ľudí, ktorí evolúciu popierajú. Nemôžeme ich však zaškatuľkovať ako hlúpych, pretože väčšinou túto teóriu popierajú z náboženského presvedčenia a nie preto, že by chceli bojkotovať či ponižovať vedecký výskum.

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak aj napriek tomu, že vďaka Darwinovi je evolúcia už stará známa vec, stále nemôžeme tvrdiť, že o nej vieme všetko. O to čarovnejšie momenty prichádzajú, keď na povrch vyplávajú nové informácie o našich predkoch. Množstvo evolučných dôkazov však môžeme spozorovať aj na našom tele.

Chýbajúci sval

Keď spojíte svoje prsty, tak ako to môžete vidieť na náhľade do videu, mala by sa stať jedna z dvoch vecí. Buď sa vám zjaví sval, tak ako na ľavej ruke na obrázku alebo sa nezjaví. Ak ho uvidíte znamená to, že máte na ruke, pre ľudí zbytočný, Dlhý dlaňový sval (Musculus palmaris longus). Tento sval je pozostatkom doby, keď naši dávni predkovia chodili ešte po štyroch nohách. Podľa odbornej literatúry má tento sval až 85 % populácie.

Čeľusť

Možno to bude znieť prekvapivo, no ľudia sú jediné tvory okrem primátov, ktorých čeľusť ústi v bradu. Pravda je dokonca taká, že naša čeľusť sa zhoduje s tou, ktorú môžete vidieť u šimpanzov, goríl či orangutanov. Čeľusť a brada nám vytvárajú podporu pri prežúvaní potravy. Práve to, že máme takto uspôsobené ústa, v ktorých sa nenachádzajú tesáky, môžeme naštartovať debatu o tom, či bol človek mienený mäsožravec alebo bylinožravec.

no forehead, no chin

Chlpy

Ak vás niekedy zaujímali ako je možné, že ľudia, ktorí tiež spadajú do živočíšnej ríše, nemajú narozdiel od ostatných cicavcov žiadne ochlpenie, neboli ste jediní, komu táto myšlienka napadla. Vedci sa touto otázkou zaoberali dlhšiu dobu a prišli na to, že ochlpenie ľuďom kedysi pomáhalo rýchlejšie sa zohriať a naopak v lete ochladiť, ako je tomu aj v prípade srsti. Keďže si však ľudia našli vlastné spôsoby na ovplyvňovanie telesnej teploty, ochlpenie sa stalo nepotrebným.

Kostrč

Každý, kto si túto kosť narazil, dobre vie, kde sa nachádza. Pre tých, ktorí to nevedia, je to presne tam, kde by človek teoreticky mohol mať chvost. A v podstate, kostrč môžeme označiť za taký evolučný pozostatok chvosta. Aj pri nej sa líšime. Niektorým ľuďom sa kostrč skladá len z troch stavcov, iní ľudia ich majú štyri, či dokonca päť. Na ľudskom embryu môžeme pekne vidieť tento „chvostík“, ktorý sa však pri vývine nerozvinie do miery skutočného chvosta.

(In)Tolerancia nadmorskej výšky

Pokiaľ máte radi túry, určite ste si všimli, že vo vyšších nadmorských výškach sa vám skracuje dĺžka nádychu. To je spôsobené tým, že čím ste vyššie, tým je vzduch okolo vás redší. Tento problém však netrápi všetkých ľudí. Tí, ktorí sú zvyknutí na život v horách majú omnoho vyššiu toleranciu voči tomuto javu. Dôvodom sú mytochondrie, teda akési motory našich buniek. Tie majú za úlohu využívať kyslík efektívne, avšak ich schopnosť je ovplyvnená práve tým, v akom prostredí sa nachádzame. Isté kmene sa nachádzajú v horách celé tisícky rokov, a preto o schopnosť dýchať na týchto miestach neprišli.

Husia koža

Jav známy ako husia koža, je opäť niečo, v čom sme si bližší so zvieratami viac, ako sme si ochotní pripustiť. Keď nám je zima, alebo nás niečo vyľaká, tak malé svaly, ktoré podopierajú chlpy na našej koži, sa stiahnu. To vytvorí na koži hrbolčeky, ktoré voláme husia koža. Rovnako tak reagujú aj zvieratá. Ak im je zima, toto zježenie im pomôže lepšie udržať teplo, prípadne ak sú v ohrození, „zježenie“ ich zase urobí väčšími, čo môže predátora odohnať.

Pixabay

Pozri aj: Joga, ako ste ju ešte nevideli. Mladá Instagramerka pridáva zmyselné pózy z cvičení, vďaka ktorým budete mať chuť cvičiť aj vy

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články