Foto: Unsplash (David Barajas)

Už o niekoľko rokov vznikne medzi Európou a Čínou nové prepojenie.

O trase dlhej viac ako 2 000 kilometrov sa rokovalo už nejaký ten čas, úrady napokon rozhodli dať plánu zelenú. Ako uvádza RIA Novosti, trasa dostala pomenovanie Meridian a tiahnuť sa bude od hranice s Kazachstanom až po Bielorusko a pôjde o najkratšiu obchodnú trasu medzi Čínou a Európou.

Výstavba za miliardy eur

O novej trase informuje na svojej stránke aj spravodajská stanica CNN, ktorá uvádza, že prvú etapu výstavby Meridianu schválil ruský predseda vlády Dmitrij Anatolievič Medvedev. Výstavba bude financovaná zo zdrojov súkromných investorov, prispieť však chce aj vláda. Odhaduje sa, že výstavba trasy nebude vôbec lacnou záležitosťou, mala by totiž stáť 600 miliárd rubľov, teda v prepočte takmer 8,5  miliardy eur.

Foto: unsplash

Cesta po Meridiane bude kratšia a rýchlejšia

Samozrejme, aby bolo možné výstavu trasy uskutočniť, bolo nutné odkúpiť nemálo pozemkov. RIA Novosti ale uvádza, že 80 percent potrebných pozemkov sa už odkúpiť podarilo. Okrem toho, že pôjde o najkratšiu, a teda najrýchlejšiu obchodnú trasu medzi Európou a Čínou, o niečo ľahšie to budú mať nielen šoféri kamiónov, ale aj cestujúci s inými ako obchodnými zámermi. Po Meridiane totiž bude omnoho jednoduchšie dostať sa do západnej časti Ruska či do centrálnej časti Ázie, a to napríklad aj autom.

Iniciatíva čínskeho prezidenta Xi Jinpinga

Tento projekt je len jeden z mnohých, ktorých cieľom je vylepšiť infraštruktúru v tejto časti sveta. Ešte v roku 2013 čínsky prezident Xi Jinping spustil iniciatívu s názvom The Belt and Road Initiative (BRI). Cieľom tejto iniciatívy je posilniť infraštruktúru výstavbou prístavov, ciest a železničných tratí, ktoré by prepájali Čínu, Afriku a Európu. Okrem toho, ako uvádza denník Independent, očakáva sa, že vybudovaním novej trasy sa podarí odľahčiť Suezský prieplav a Transsibírsku magistrálu.

The Russian Presidential Press and Information Office [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Prepojenie od Hamburgu až k Šanghaju

Aj keď samotná trasa Meridian je dlhá vyše 2 000 kilometrov, je len jednou súčasťou väčšieho plánu, ktorého cieľom je výrazne urýchliť prepravu tovarov medzi krajinami. Keď sa ju totiž podarí vybudovať, stane sa súčasťou trasy dlhej viac ako 8 000 kilometrov, ktorá prepojí prístavy v Hamburgu a v Šanghaji. Ruský denník Vedomosti píše, že ak pôjde všetko podľa vytýčeného plánu, novej trasy by sme sa mohli dočkať už v priebehu najbližších 12 či 14 rokov. Okrem toho, vytvorenie trasy by zároveň mohlo znamenať aj vytvorenie nových pracovných príležitostí.

cnn, independent, vedomosti
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )