Ilustračná foto: Unsplash (Wolfgang Hasselmann)

Pripravte sa na mrazivý víkend, v pondelok na ďalšiu víchricu.

Víchrica Petra len v uplynulých dňoch narobila na našom území množstvo škôd a už je na obzore ďalšia víchrica. Tá sa preženie mnohými štátmi Európy a nevyhne sa ani územiu Slovenska.

Víchrica Petra v uplynulých dňoch potrápila naše územie a zamestnala predovšetkým hasičov a energetikov. Tí si môžu počas víkendu vydýchnuť, ale v pondelok budú v pohotovosti opäť. Zasiahne nás totiž ďalšia víchrica.

Situácia v Európe bude nasledujúce dni mimoriadne zaujímavá. Cez Škótsko a Severné more postúpi nad Fínsko výrazná tlaková níž, ktorá sa bude prehlbovať. Súčasne sa však nad Španielskom bude nachádzať výrazná tlaková výš a práve rozdiel tlaku medzi týmito dvoma útvarmi prinesie do Európy veľmi silný vietor.

Ilustračná foto: Unsplash (Craig Whitehead)

Najskôr Britské ostrovy, potom Európa

V strehu sú už Britské ostrovy, ktoré očakávajú príchod veternej búrky počas víkendu. Meteorológovia očakávajú veľmi veterné počasie s nárazmi vetra až okolo 150 km/h a silný dážď. Búrku pomenovali ako Ciara. V nedeľu dorazí veterné počasie do oblasti Beneluxu a v noci na pondelok začne silný vietor ovplyvňovať počasie v strednej Európe.

V Nemecku a v Česku by sa nárazy vetra v nižších polohách mali pohybovať okolo 100 až 120 km/h, pričom na horách to bude ešte viac. Vietor tak môže byť silnejší ako pri nedávnej víchrici Petra.

U nás začne vietor silnieť taktiež v noci na pondelok, pričom najsilnejší vietor bude na horách, kde môže dosahovať nárazy až okolo 130 km/h.

Silný vietor sa očakáva aj v nižších polohách, a to najmä v druhej polovici pondelka. Nárazy sa môžu pohybovať až okolo 90 km/h. V pondelok tak treba byť ostražitý a pripraviť sa opäť na veterné počasie, ktoré zotrvá až do stredy.

Ilustračná foto: Unsplash (Nicolas Cool)

Mrazivý víkend na Slovensku

Mimoriadne chladno bude počas nasledujúcich víkendových dní, v súvislosti s čím vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aj výstrahy 1. stupňa pre sever Slovenska.

Zatiaľ, čo počas dneška (piatok) sa bude teplota vzduchu pohybovať v rozmedzí 1 až 6 stupňov Celzia, cez víkend teplota na niektorých miestach poklesne výrazne nadol. SHMÚ očakáva mráz najmä počas sobotňajšej noci. Tá sa bude pohybovať od -2 do -9 stupňov, v údoliach, najmä na severe až od -10 až do -17 stupňov Celzia.

Denné teploty budú síce miernejšie, ale stále chladné. Očakávať možno -2 až 5 stupňov, na juhozápade do 7 stupňov Celzia, jasno bude na väčšine územia.

Rovnako jasno bude aj v nedeľu na celom území Slovenska. Teplota cez deň sa bude pohybovať od 0 stupňov na severe až do 10 stupňov na juhozápade Slovenska.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )