foto: Basement

Na slovenskej festivalovej scéne sa minulý rok objavil unikát.

Spája ľudí zo Slovenska, Maďarska, Rakúska a Česka prostredníctvom jedinečného podujatia. Basement festival v Komárne kombinuje zjavne nezlúčiteľné: dynamický multižánrový hudobný program s dych berúcou atmosférou vojenskej historickej pevnosti. Tento projekt je synergiou lásky k hudbe a histórii v rodnom kraji.

Miesto

Komárňanská pevnosť leží na sútoku dvoch najväčších Slovenských riek – Váhu a Dunaja. Jej nedobytnosť bola v Rakúsko-Uhorsku tak známa, že samotný cisár sem utiekol, keď bola Viedeň v ohrození. Cítil sa tu bezpečne, pretože okrem zovretia riek ho chránilo aj 200 000 osobných biletárov, teda vojakov verných monarchii. „Nec Arte, Nec Marte!“ (Ani ľsťou, ani silou). Tak znie motto Komárna. Mnohí to skúšali, no žiaden neuspel.

Pevnosť však 13. až 15. júla po druhýkrát dobrovoľne otvorí svoje brány úplne inej armáde. Takej, ktorej zbraňami sú decibely, rytmus a pozitívne vibrácie. Hudba sa ukázala ako jediný spôsob, ktorým si je možné túto nedobytnú baštu podmaniť.

foto: komarno.sk

Motto Festivalu

Minulý rok bola hlavnou myšlienkou festivalu veta: „From the basement to the stage.“ Je to hrdý odkaz na prerod z úspešnej Nitrianskej klubovej akcie, na podstatne väčší a ambicióznejší projekt „pod holým nebom“.

Tento rok sa organizátori rozhodli pre nové motto a tým je „Breaking Borders.“ – parafráza búrania hraníc, zániku všedného a posúvania vlastných či zaužívaných limitov a pravidiel. Za tohtoročným projektom stojí okrem Basement crew opäť celá hromada skvelých ľudí, organizátorov rôznych hudobných podujatí a crews z celého Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska. Čo len dokazuje, že chalani svoje každoročné motto, berú vážne.

foto: Basement

Komárno leží 100 kilometrov od Bratislavy aj Budapešti a 160 kilometrov od Viedne. Tieto štyri mestá a tri národy spája nie len Dunaj, ale aj spoločná minulosť, na ktorú sa nespomína len s nostalgiou. Organizátori sú však toho názoru, že to čo nás spája je oveľa väčšie, ako to čo nás rozdeľuje. Basement Festival je spoločnou platformou, kde sa môžu stretnúť mladí ľudia z okolitých krajín. Tu môžu získať vlastné zážitky a vytvoriť si priateľstvá so skutočnými ľuďmi a „zbúrať“ tak naučené predsudky z dejepisu.

Drum and Bastion

Takzvaný Bastión je jedným z troch hlavných stageov podujatia. Je vsadený do najmenšieho nádvoria na špici pevnosti. Ak sem prídete so sprievodcom, tak vám pravdepodobne spomenie, že na tomto mieste bolo kedysi aj popravisko. Nebojte sa, pomstychtivých duchov odtiaľto už dávno vyvetrali a zabíjať budú len DJi. Prípadne sa môžete popraviť svojpomocne v bare vo vedľajších katakombách. Ale to už je vaše rozhodnutie, nik vás tu za to neodsúdi.

foto: Basement

Lístky

Lístky na festival sú už v predpredaji na oficiálnej stránke. Cena sa pohybuje pod študentsky prístupnou hranicou, no dajte si pozor, pretože lístky sa budú ešte zdražovať.

foto: Basement

Nominácia na CZ & SK DNB awards 2017

Basement krú bola tento rok nominovaná na ocenenie CZ & SK DNB awards 2017 v kategórii: „Crew roka“. Touto prestížnou cenou oceňujú DJov, producentov, festivaly, podujatia, organizácie či jedincov za ich prínos na česko-slovenskej drum&bass-ovej scéne. Basement je už sedem rokov etablovanou značkou na scéne a nominácia na cenu DNB awards jej zaslúžene patrí. Slávnostné odovzdávanie prebehne v pražskej Lucerne 1. apríla 2018.

Uvidíme ako to celé dopadne a hlavne sa nevieme dočkať, čo pre nás „Bejsmenťáci“ majú prichystané na tohtoročnom festivale.

foto: Basement
TS Basement festival
Príbehy
0
Komentovať (0)