Foto: Instagram (whitneygoose)

Za smiešnych 24 hodín fotku zaplavilo 120-tisíc lajkov.

Brent Rossen pred pár dňami zavesil na Reddit fotku, ktorú vyhotovila jeho priateľka. Stalo sa tak počas prechádzky vo First Landing State Park v americkej Virgínii. Párik sa prechádzal naprieč lesom, keď odrazu zbadali niečo, čo veľmi rýchlo a intenzívne upútalo ich pozornosť. Bolo to jazierko, ktoré hralo všetkými farbami dúhy.

Ako to? Jeff Ripple, rodák z Floridy, ktorý sa v minulosti venoval zdolávaniu močiarov, tento jav vysvetlil: „Farebný poťah, ktorý môžeme vidieť na hladine jazierka alebo močiara, je výsledkom uvoľňovania prírodných olejov, ktoré produkujú mŕtve riasy a vegetácia na jeho dne,“ vysvetľuje Jeff, pričom dodáva, že ide o biologický proces, v ktorom sa rozkladá železo z pôdy.

Aby sme však mohli byť svedkom tohto javu, hladina močiara musí byť stála počas veľmi dlhého obdobia. Jemný dotyk či slabý vánok by tento poťah mohli zničiť. Väčšinou je možné vidieť tento jav v prírode v omnoho menšej intenzite. Takéto jazierko teda nie je výsadou parku vo Virgínii. Práve naopak, na niečo podobné môžeme za ideálnych podmienok naraziť kdekoľvek.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mrs. Goose (@whitneygoose),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Virginian-Pilot (@virginianpilot),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hilary (@hilstar221),

V takejto miere je tento jav skutočne nezvyčajný. „Videl som to možno tak desaťkrát za posledných 40 rokov,“ hovorí ďalší rodák z Floridy, Michael Hussey. Ak budete mať šťastie možno na niečo podobné narazíte aj na Slovensku, avšak je takmer isté, že nie v tak silnej miere. Florida je vo všeobecnosti považovaná za raj pre tento úkaz, no výnimkou nie sú ani ostatné južné štáty USA.

bbc.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )