Foto: unsplash.com

Tretí pondelok v januári sa označuje ako modrý pondelok.

Vstávali ste dnes so zlou náladou, depresiou a ak by ste nemuseli, tak by ste sa z postele ani nepohli? Ak áno, tak s veľkou pravdepodobnosťou ste neboli sami. Dnešný deň je totiž známy pod označením „modrý pondelok“ a podľa psychológov ide o najdepresívnejší deň roka. 

Prečo je najdepresívnejší práve dnešný deň?

Označenie modrý pondelok aj stanovenie matematického vzorca na jeho výpočet definoval v roku 2005 psychológ Dr. Cliff Arnall z hlavného mesta Walesu – Cardiffu. Prvýkrát sa dnešný deň „oslavoval“ 24. januára 2005.

Prečo je to ale tretí pondelok v januári? Modrý pondelok totiž v sebe sústreďuje tie najhoršie situácie. Je pondelok, teda deň po víkende a je január, čiže je zima a skoro tma a dni sú stále krátke. Ďalej je po Vianociach, mnohí tak máme prázdne peňaženky a začínajú sa sezóny ročných vyučtovaní, poukazovanie na platenie daní a nehovoriac o tom, že aj na novoročné predsavzatia už začal sadať prach.

pexels.com

Marketingový ťah?

Tieto skutočnosti podľa Arnalla spôsobujú, že ľudia práve v tretí januárový pondelok upadajú do depresií a smútku. Za modrým pondelkom však môžeme hľadať aj istý marketingový ťah, a to napríklad cestovných kancelárií a fitness centier. Cestovky práve v januári začínajú predávať zájazdy a podnecovať ľudí k cestovaniu a fitness centrá, najmä v zahraničí, stavajú na tom, že cvičenie pomáha odburávať negatívne myšlienky. V súčasnej dobe pandémie však modrý pondelok môže vyvolať depresie ako cestovným kanceláriám, tak aj fitness centrám.

Výpočet

Arnall modrý pondelok vypočítal podľa nasledujúceho vzorca:

Rozobratý na drobnejšie, v čitateli je W počasie, D – d znamená dlhy, ktoré človek na seba prevzal pred sviatkami, mínus reálna schopnosť splatiť ich ešte do budúcej výplaty, T znamená čas, ktorý uplynul od Vianoc a TQ znamená čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí. V menovateli M znamená nedostatok motivácie a Na potrebu konať.

Samozrejme, tak ako vo všetkých vedných odboroch, aj v psychológii treba rátať s určitými odchýlkami i názormi iných vedcov. Preto niektorí odborníci na túto tému hovoria, že najdepresívnejší deň roka môže padnúť aj na druhý januárový pondelok, či dokonca aj na štvrtý, ak víkend pred ním spadá celý do mesiaca január.

0
Uložiť článok
Komentovať