Foto: CC Wikimedia

Japonsko prekvapilo svojim útok na Pearl Harbor 7. decembra 1941, krátko pred ôsmou rannou hodinou.

Dohromady počas tohto príšerného vyvražďovacieho dňa zahynulo 2 403 Američanov, medzi ktorými bolo 68 civilistov. V porovnaní s útočníkmi utŕžilo americké územie omnoho väčšie straty. Japonci stratili 29 letiek a zopár malých ponoriek. Útok viedol automaticky k vyhláseniu vojny zo strany amerického prezidenta Roosevelta. Na strane Japonska zostali stáť jeho spojenci, ktorými bolo Nemecko a Taliansko.

Japonská vláda sa rozhodla pre útok na Pearl Harbor potom čo Spojené štáty odstrihli prívod ropy na ich územie v lete 1941. Japonsko sa spoliehalo na Spojené štáty v osemdesiatich percentách, hovoriac o pohonných látkach pre ich námorníctvo. Našťastie pre Američanov ich lietadlové lode zostali nedotknuté. Keby tomu tak nebolo, vedenie ofenzívnych operácii by bolo pre ich flotilu oslabené na viac než rok.

Počas rokov Pearl Harbor neustále fungoval ako hlavná základňa americkej pacifickej flotily. V decembri 2016 uskutočnil japonský premiér Shinzo Abe spoločnú návštevu prístavu v sprievode vtedajšieho amerického prezidenta Obamu. Tento výlet bol uskutočnený počas 75. výročia útoku, čo bola zároveň aj prvá oficiálna návšteva japonského lídra.

Pozri aj: Pred 72 rokmi rozžiarilo japonskú Hirošimu „druhé Slnko“. Toto sa dialo v momente dopadu atómovej bomby na mesto

rarehistoricalphotos.com
Uložiť článok

Najnovšie články