Najzelenším mestom Spojených štátov amerických sa možno už čoskoro stane Dallas. Projekt, ktorý má mesto zbaviť pravidelných záplav z rieky Trinity, je totiž najväčším mestským parkom v USA.

„Najzelenším“ mestom USA sa možno už čoskoro stane Dallas. V treťom najväčšom meste štátu Texas a 9. najväčšom meste celých spojených štátov má totiž vyrásť najväčší mestský park v celom USA. The Trinity River park, ako sa projekt nazýva, má mať až 4050 hektárov, z ktorých 2830 hektárov má tvoriť stromový porast. Ako to celé bude vyzerať?

Trinity River park sa možno už v blízkej budúcnosti stane súčasťou texaského mesta Dallas. Najskôr však musí byť dokončených niekoľko čiastkových projektov, ktoré sú súčasťou pripravovaného parku. Až keď všetky skladačky do seba zapadnú a mesto bude finálne pripravené na výstavbu parku, začne konečná fáza projektu, a to samotná výstavba Trinity River park.

dallasinnovationalliance.com
dallasinnovationalliance.com

Autorom celého projektu je Michael Van Valkenburgh. Jeho snom je vytvoriť v meste obrovskú zelenú plochu, ktorá bude obyvateľom mesta poskytovať miesto pre oddych, zábavu a rekreáciu. Okrem toho Trinity River park vyrieši obrovský problém so záplavami, ktoré má mesto pravidelne. Dallas totiž leží na rieke Trinity neďaleko od miesta, kde rieka naberá mohutný prítok. Mesto sa tak pravidelne potýka so záplavami, ktoré by obrovský vodu vsakujúci prírodný park v strede mesta hravo vyriešil. Michael Van Valkenburgh pracoval pri tvorbe projektu s mnohými inžiniermi a odborníkmi a podľa jeho slov dokáže Trinity River park pretvoriť Dallas z „prírodnej katastrofy do dychberúcej krásy“.

dallas-park-1
mvvainc.com

Ako sme už spomínali, do výstavby Triniti River parku musia byť dokončené ešte niektoré bežiace projekty. Súčasťou parku majú byť však aj časti, ktoré už dnes slúžia verejnému životu v Dallase. Je to napríklad Great Trinity Forest s rozlohou 4 km2 vzdialený od centra mesta len 10 minút cesty. Súčasťou Triniti River parku budú aj Dallaské mokrade, systém 8 jazier v centre mesta, ktoré už teraz pomáhajú bojovať proti povodniam.

dallas-5
mvvainc.com

Projekt Trinity River park dostal koncom októbra impulz v podobe 50 miliónov dolárov a je teda len otázkou času, kedy v meste skutočne vyrastie prírodný komplex, ktorý nemá v USA konkurenta.

interez.sk (Lukáš M.), inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)