Keď ste boli ešte deti, celé roky vám rodičia hovorili, že nesmiete prehĺtať žuvačky, pretože je to veľmi nebezpečné. Varovali vás, že ostanú vo...

Keď ste boli ešte deti, celé roky vám rodičia hovorili, že nesmiete prehĺtať žuvačky, pretože je to veľmi nebezpečné. Varovali vás, že ostanú vo vašom žalúdku alebo vám nebodaj zlepia črevá. Pamätáte sa na to ešte? Či už chtiac alebo nechtiac, každý jeden sme v živote prehltli aspoň jednu žuvačku. Viete ale čo sa vlastne stane, keď ju prehltnete? To, že žuvačka ostane v našom žalúdku po dobu 7 rokov je výmysel.

zuvacka5
thinkstockphotos.com

Žuvačka je určená na žuvanie, no niekedy sa proste stane nehoda. Možno ste ju prehltli počas pitia vody a možno vám jednoducho zabehla a už nebola iná možnosť. Pravdepodobne ste počuli, že žuvačka ostáva v žalúdku po dobu siedmich mesiacov alebo dokonca po dobu siedmich rokov. Toto však nie je pravda. Mýty o prehĺtaní žuvačky boli veľmi populárne keď sme boli deti, no a čo-to sa na nás muselo nalepiť, pretože ich dnes radostne šírime ďalej. Verím, že mnohí z vás týmto mýtom ešte stále veria.

zuvacka2
instagram.com

Čo sa ale skutočne deje, keď prehltnete žuvačku? Gastroenterologička Dr. Lisa Ganjhu, ktorá je súčasne aj profesorkou na univerzite v New Yorku zistila, čo presne sa deje, keď človek prehltne žuvačku a či je to pre nás naozaj také škodlivé. Žuvačka v podstate prejde naším tráviacim traktom ako každá iná potravina, no nie je kompletne stráviteľná. „Váš gastrointestinálny trakt je veľmi silný, a ak dokáže stráviť ťažký steak, dokáže stráviť aj žuvačku,“ hovorí Ganjhu. Naše silné žalúdočné pohyby, kyseliny a enzýmy dokážu žuvačku stráviť. Jediný rozdiel oproti bežným potravinám je ten, že základná zložka žuvačky sa nerozpustí úplne, pretože jednotlivé chemické látky nie sú absorbované do tenkého čreva, ako to je u väčšiny potravín. „Akonáhle je žuvačka vo vnútri, bude musieť ísť aj von, ako aj všetko ostatné. Neexistuje ale žiadny konkrétny časový rámec, pretože tráviaci systém každého človeka je iný,“ hovorí Ganjhu.

zuvacka3
thinkstockphotos.com

Takže jedno je isté, žuvačka sa von dostane prirodzeným spôsobom. Nezasekne sa a nezlepí vám črevá, ani na seba neprilepí nečistoty a kúsky potravy. Aj keď sa nerozpustí a nestrávi celá, nemusíte mať obavy. Je to veľmi podobné, ako keď malé dieťa omylom prehltne svoj zub, ktorý mu práve vypadol. Ten cez črevá vyjde neporušený. Jediné, čoho sa môžete obávať je to, že žuvačka je príliš veľká a zasekne sa vám v otvore medzi pažerákom a žalúdkom. Je ale veľmi nepravdepodobné, že budete žuť, a že vôbec prehltnete takú obrovskú žuvačku.

zuvacka4
scoopnest.com

Odborníci stále varujú pred prehĺtaním žuvačky, no nie je to z toho dôvodu, ako by ste si mohli myslieť. „Žuvačka nemá absolútne žiadnu výživnú hodnotu, takže väčšina zdravotníkov je proti prehĺtaniu,hovorí Ganjhu. Okrem toho, hlavným cieľom je žuvačku žuť pokiaľ má nejakú chuť a potom ju vypľuť. „Žuvačka nepoškodí naše telo a ani nás nemôže zabiť, no to nie je dôvod, aby sme ju nutne prehĺtali.“ Samozrejmosťou je, že nebudeme prehĺtať väčšiu žuvačku, pretože by sa mohla dostať do dýchacej trubice a mohli by sme sa zadusiť. Je to podobný prípad ako pri väčších kusoch jedla. Je veľmi nepríjemné keď nám zabehne a nie vždy si dokážeme sami rýchlo pomôcť.

zuvacka6
imgur.com

Prečo je teda tento mýtus stále taký populárny? Pravdepodobne to je len nedorozumenie a mylné informácie o tom, že naše telo nedokáže žuvačku stráviť. V skutočnosti sa len nerozpúšťa. Je to rovnaký mýtus ako to, že ak prehltnete semiačka z melónu či jablka, vyrastie vo vašom žalúdku strom. V zdravotníckej sfére existuje mnoho mýtov, pričom prehĺtanie žuvačky je jedným z nich.

zuvacka7
theglobeandmail.com

Okrem toho, vždy sa nájde nejaký umelec, ktorý nájde lepšie využitie pre vyžuvané žuvačky ako ich prehĺtanie. Takýmto umelcom je aj Douglas Coupland, ktorý pomocou žuvačiek vytvoril sochu žuvačkovej hlavy, ktorú môžete nájsť v kanadskom Vancouveri a taktiež vytvoril žuvačkový múr, ktorý sa nachádza v Seattli.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), buzzfeed.com

Uložiť článok

Najnovšie články