foto: YouTube

Je dobre známe, že 90. roky boli zlatou érou.

Síce nie vždy v tom najkladnejšom slova zmysle, ale predsa to tak bolo aj je. V 90. rokoch sa toho udialo mnoho či už vo svete politiky, vedy alebo filmu. Pokiaľ si odmyslíme, že Slovensko bolo v tomto období krajinou, ktorej kraľovali ľudia s osobitým prístupom k zákonu, tak o deväťdesiatkach skutočne nemôžeme hovoriť ako o zlých časoch. Toto obdobie nám dalo Nokiu 3310, knihy o Harry Potterovi a Priateľov. Žiaľ aj Britney Spears a vyťahané svetre.

Okrem tohto nám však 90. dali ešte niečo. A tým niečím je rok 1994, ktorý sa do histórie zapísal ako najvýznamnejší rok pre film. V tomto čase vznikli najväčšie tituly, ktoré slúžia dodnes ako príklad pre to, ako by mal vyzerať kvalitný filmový zážitok. A tým prvým na zozname je pravdepodobne najznámejší z nich.

The Shawshank Redemption

ČSFD: 95%
IMDB: 9,3/10

Alebo po našom: Vykúpenie z väznice Shawshank. Okrem skvelo napísaných postáv, s ktorými sa stotožníte v prvých minútach filmu má tento titul ešte niečo, čo vás priková k sedačke a vy už nikdy nebudete mať chuť sa pohnúť. Osobité čaro, ktoré tvorí geniálna réžia Franka Darabonta a zimomravý soundtrack Thomasa Newmana vytvárajú dohromady unikátny zážitok, ktorý si nepýta viac slov. Pýta si len opätovné zhliadnutia v pravidelných intervaloch.

Natural Born Killers

ČSFD: 75%
IMDB: 7,3/10

Príbeh dvojice masových vrahov, ktorí sa vydávajú na krvavú cestu Spojenými štátmi a zakladajú si na tom, aby sa o ich vraždách všetci dozvedeli a zapamätali si ich mená. Film sa však viac ako na vraždy sústreďuje na spôsob, akým z nich verejnosť a médiá urobia ľudových hrdinov. Natural Born Killers je filmom skvelého režiséra Olivera Stona, ktorý stojí za niekoľkými najvýznamnejšími snímkami 20. storočia. Na scenári sa tiež podieľal Quentin Tarantino a v hlavnej úlohe si môžete užiť šialene osobitého Woodyho Harrelsona.

Forrest Gump

ČSFD: 95%
IMDB: 8,8/10

Dnes je Gump jednou z najkultovejších záležitostí, aké filmová história ponúka. V čase vzniku sa však tiež tešil veľkej obľube a Forresta, ktorého stvárnil Tom Hanks, si hneď po premiére zamilovali ľudia z celého sveta. Film je dielom príslušníka režisérskej elity Roberta Zemeckisa, ktorý sa tiež môže pochváliť titulmi ako Návrat do budúcnostiStroskotanecPolárny expres či nedávny film Na lane. Ten sa dočkal veľkej chvály kritikov. Forrest Gump patrí k najzákladnejšiemu filmovému vzdelaniu a ak ste ho ešte doposiaľ nevideli, najbližšie dni budú skvelou príležitosťou otočiť ho hneď niekoľkokrát.

Quiz Show

ČSFD: 79%
IMDB: 7,5/10

Film Quiz Show je v našich končinách menej známym titulom, ktorý masová vlna divákov až tak nevyhľadáva, no v skutočnosti ide o skvelý snímok, ktorý sleduje zvrátené fungovanie zákulisia zábavných televíznych šou. V tomto titule sa Robert Redford pred kamerou síce neukázal, no usadil sa na režisérku stoličku a vytvoril skvost, ktorý je dodnes mnohokrát prehliadaný. Pokiaľ máte radi napäté príbehy, ktoré odhaľujú pravdu ukrytú pred verejnosťou určite dajte tomuto snímku šancu, pretože vám garantujem, že naplní vaše očakávania.

Pulp Fiction

ČSFD: 91%
IMDB: 8,9/10

Opäť sa vraciame ku Kultom. A čo je lepšou definíciou filmu, ktorý je tak explicitný, že sa od neho nemôžete odtrhnúť a má (ne)pochopiteľné množstvo fanúšikov ako Pulp Fiction? Odpoviem za vás. Nič. Pulp Fiction spôsobil revolúciu vo filmovom priemysle. Ide o film, ktorý preslávil jedného z najkontroverznejších režisérov pod slnkom. Tarantino vo filme spája nezvyčajný storytelling, ktorý porušuje všetky tradičné pravidlá rozprávania. Všetky veci, ktoré by ste nemali vidieť v tomto filme, uvidíte. Sex, drogy, zbrane, krv, mučenie, krádež či hodinky ukryté v zadku.

Nie je téma, ktorú by sa zvrhlému géniovi Tarantinovi nepodarilo v tomto filme pokryť. Ten strávil svoju mladosť ako pracovník videopožičovne, čo značí, že mal dostatok času na to, aby si naštudoval každý jeden detail toho, ako by mal vyzerať dobrý film. Potom všetko spravil presne naopak a vznikol Svätý grál násilia s názvom Pulp Fiction.

Léon

ČSFD: 89%
IMDB: 8,6/10

Tento strhujúci thriller sleduje vzťah medzi dvanásťročným dievčaťom a nájomným zabijakom, ktorý spravidla pracuje sám. Jeho pravidlá však prejdú reformou, keď mu do života zasiahne osud. Vo filme dievčatko stvárnila mladučká Natalie Portman, ktorej rodina bola vyvraždená skorumpovaným policajtom. Krásny príbeh, v ktorom jedno mladé dievča stráca nevinnosť a notorický zabijak ju naopak vďaka nej nachádza, sa stal vrcholným titulom francúzskej kinematografie 90. rokov. Leóna si zahral Jean Reno a ide o rozširujúci príbeh Victora – čističa z predošlého filmu Luca Bessona, Nikita.

Bullets Over Broadway

ČSFD: 81%
IMDB: 7,5/10

Výstrely na Broadwayi sú výnimočným dielom New Yorského filmára Woodyho Allena, ktorý je známy hereckou účasťou vo svojich snímkoch, ktoré režíruje aj píše. Jeho typická komediálna postava notorického New Yorčana tu síce nechýba, no tentokrát si ju nezahral on, ale úlohu prenechal Johnovi Cusackovi. Film sa tak ako väčšina Allenových titulov točí okolo divadelného prostredia. Tentokrát sem však vstupuje príbeh gangstra podškrtnutý 20. rokmi, v ktorých je film zasadený. Nečakané zvraty a zábavný príbeh robia z tohto filmu Allenovo vrcholné dielo, ktoré bolo nominované na Oscara hneď v siedmych kategóriách.

Clerks

ČSFD: 81%
IMDB: 7,8/10

Debutový film Kevina Smitha, v ktorom sa zrodili postavy Jaya a Mlčanlivého Boba. Dvojica, ktorá sprevádzala všetky Smithove zdanlivo nesúvisiace filmy sa vždy objavuje vo vedľajšej úlohe a stala sa jeho typickým režisérskym podpisom. O filme Clerks sa hovorí ako o jeho najlepšom filme, čo rozhodne nemôžeme poprieť. Väčšina divákov však tvrdí aj to, že ide o jediný dobrý film, ktorý kedy nakrútil. Či už sa s týmto názorom stotožníte alebo nie, jeho prvému titulu určite dajte šancu, pretože Clerks po svojej premiére celkom ovládol a prepísal žáner komédie.

Film sleduje príbeh dvoch predavačov. Jeden je pokladníkom v potravinách a druhý pracuje vo videopožičovni. Tí sa celé dní povaľujú, hádajú sa o Hviezdnych vojnách, štvú zákazníkov a po prvom zhliadnutí vás svojou jednoduchosťou okamžite chytia za srdce.

Ed Wood

ČSFD: 83%
IMDB: 7,9/10

Tento natočil legendárny režisér Tim Burton podľa biografickej knihy Rudolpha Greya a sleduje v nej príbeh jednej z najbizarnejších postáv filmového priemyslu, Eda Wooda. Ten bol mimoriadne plodným tvorcom béčkových filmov v oblasti hororu, sci-fi a neskôr aj pornografie. Príbeh sa odohráva v 50. rokoch, teda vo Woodovom najplodnejšom období. Jedno z najlepších Burtonových diel tu ukazuje fascinujúci ľudský osud jedného z najzvláštnejších autorov aký kedy kráčal po tejto planéte.

Three Colours: Red

ČSFD: 85%
IMDB: 8,1/10

Three Colours: Red je záverečným filmom trilógie s názvom Three Colours, ktorá vznikla vo francúzsko-poľskej koprodukcii. Tento film je tým najlepším čo vyšlo z pera poľského režiséra a scenáristu Krzysztofa Kieślowskeho. Okrem toho, že je film citlivo prepracovaný do detailov ponúka aj otvorený pohľad do ľudskej duše. Pravdepodobne ide o najväčší klenot, aký deväťdesiatky ukrývajú. Kieślowski dokonale rozumie ľuďom a ich pocitom a práve vďaka tomu dokázal na plátno preniesť nie len unikátny príbeh, ale aj každý jeden pocit, ktorý postava prežíva. Či už je to strach, beznádej, bolesť alebo smútok, každá jedna emócia je tu vyobrazená tým najoriginálnejším a najuveriteľnejším, aký filmový svet kedy videl.

Pozri aj: Drsní antihrdinovia a poriadna dávka akcie. Toto je 10 najlepších filmov o najväčších podvodníkoch, zlodejoch a lúpežiach

thecinemaholic.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy