Foto: Pixabay/Unsplash

Anestézia niekedy nezaberie tak, ako by mala. Existuje niekoľko prípadov, v ktorých pacienti spomínajú na hrôzu a neznesiteľnú bolesť. Sú však naozaj také časté? Lekári a vedci na to majú svoj názor.

Možno ste ju zažili alebo ste o nej len počuli. Každý vie, že anestézia nie je veľmi príjemná záležitosť, ale denne sú doktori vďaka nej schopní vykonať obrovské množstvo operácií a zachrániť veľa životov. Napriek tomu sa jej ľudia obávajú a často sa boja toho, že sa z nej privčas preberú. Percento pravdepodobnosti, že sa môžete prebudiť počas operácie je v dnešnej dobe ozaj veľmi malé a jednoducho sa to nestáva. Poďme sa však pozrieť na to, čo by sa v takomto prípade stalo.

Anestézia je celkom bežná vec, s ktorou sa môžete stretnúť aj u zubára. Ten totiž využíva lokálnu anestéziu, vďaka ktorej nič neucítite. Vo väčšom meradle, ak podstupujete operáciu, je anestézia silnejšia. Dá sa prirovnať k dočasnej hypnóze, celkom vás uspí a paralyzuje. Má to svoje opodstatnenie aj z hľadiska chirurgie, lekári sa tak ľahšie prerezávajú svalmi, ktoré nekladú odpor. Preberiete sa až vtedy, keď je po všetkom. Z priebehu operácie si nič nepamätáte, a tak je to v poriadku.

Existujú však prípady, keď anestézia nezapôsobila tak, ako mala. Viac o tom sa už dozviete v našom videu:

Pozrite si aj naše staršie videá:

Viac podobných videí nájdeš na našom YouTube kanáli.

health24.com, bbc.com, listverse.com, iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )