Pixabay

/ 0 / Michal Blaško
Čína oznámila, že do konca roku 2017 zakáže obchodovanie so slonovinou i jej spracovávanie. Ochrancovia zvierat čínske rozhodnutie privítali ako prelomový krok v prospech prežitia predovšetkým afrických slonov.

Avizovaný zákaz sa bude týkať nielen samotných sloních klov, ale aj výrobkov z nich. Čína je pritom najväčším spotrebiteľom slonoviny na svete; podľa niektorých odhadov tam smeruje až 70 percent obchodu z touto komoditou, píše BBC.  

Podľa piatkového oznámenia čínskej vlády sa zákaz uvedie do praxe v niekoľkých fázach v priebehu budúceho roka. Už do konca marca má ukončiť činnosť prvých niekoľko desiatok výrobných prevádzok a obchodných spoločností registrovaných Číne.

Súčasne sa zintenzívni aj boj proti rozmáhajúcemu sa ilegálnemu obchodovaniu so slonovinou. „Toto historické rozhodnutie (Číny) je veľkým povzbudením pre medzinárodné snahy v boji proti zabíjaniu slonov pytliakmi v Afrike,“ komentoval krok Pekingu Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

Medzinárodný obchod so slonovinou je oficiálne zakázaný už od roku 1989. Legálne domáce trhy so slonovinovými výrobkami však naďalej existujú v mnohých krajinách sveta vrátane Číny.

Za posledných sedem rokov sa počet slonov žijúcich na afrických savanách znížil zhruba o tretinu, na zhruba 352.000, čo majú na svedomí pytliaci. Veľká časť nelegálne získanej slonoviny končí práve v Číne.

TASR


Komentovať (0)