voyagenation.com

Romana Dorotovičová / / News
Viete ako sa volá najvyšší vodopád sveta?

Už na zemepise na základnej škole sme sa učili o raritách tohto sveta. Najväčšie jazero, najhlbšie miesto sveta, najvyšší vrch. Medzi týmito naj nechýbala ani informácia, ktorá udávala, že najvyššie vodopády sveta sú Angelove vodopády vo Venezuele, ktoré merajú 979 metrov. Tento fakt viac už ale neplatí.

voyagenation.com
voyagenation.com

Skupine českých vedcov sa v novembri tohto roku podarilo dokázať tento fakt geodetickým meraním vodopádov Tugela v Dračích horách v Juhoafrickej republike. Tieto boli doposiaľ označované ako druhé najvyššie vodopády na svete, s výškou 948 m. Po poslednom meraní sa však zistilo, že africký vodopád meria o celé štyri metre viac ako vodopád vo Venezuele. Martin Šíl, vedúci českej expedície sa vyjadril, že novo namerané fakty budú vedci prezentovať na tlačovej konferencii počas tohto týždňa a rovnako sa budú usilovať o kontaktovanie World Waterfall Database, aby sa poradie najvyšších vodopádov sveta oficiálne upravilo čo najskôr.

wikipedia.org
wikipedia.org
8thingstodo.com
8thingstodo.com

Porovnávanie výšky týchto vodopádov je len ďalším dôkazom toho, ako sa geografické fakty môžu meniť. Okrem tohto merania sú doteraz sporné aj výšky vrchov Mount Everest, ale aj Mont Blanc. Pokým v roku 1954 meral Mount Everest podľa indických expertov 8848 metrov, o vyše 50 rokov Číňania tvrdili, že vrch meria 8844,43 m.

Pozri aj: Jeden zo siedmych divov Českej republiky by sme mohli pokojne zaradiť medzi jeden z divov sveta

interez.sk, (Romana Dorotovičová), ceskatelevize.cz
0
Komentovať (0)