foto: Wikimedia

Na východe nič nie je? Za chvíľu tam možno bude nový štát. (Tento text bol prvoaprílovým žartíkom.)

Pred dvomi týždňami vyhlásil bývalý premiér Slovenskej republiky, Róbert Fico, že „na východe nič nie je.“ Toto vyjadrenie vzbudilo medzi všetkými obyvateľmi Slovenska nesmiernu vlnu pobúrenia a vtipy na jeho adresu sa len tak hrnuli. Podľa najnovších informácií však toto vyjadrenie otrasie Slovenskom tak, ako by to neočakával nikto z nás. 

Asi 3 dni po tomto vyhlásení vznikla vo východoslovenskej metropole, Košiciach, iniciatíva „Nič“, ktorá ma za cieľ osamostatnenie východnej časti Slovenskej republiky. V uliciach východoslovenských miest zbierali ľudia z tejto iniciatívy podpisy, ktoré sa dnešným dňom vyšplhali k závratnému číslu. Petíciu za osamostatnenie východného Slovenska podpísalo už vyše 200-tisíc ľudí a očakáva sa, že toto číslo by sa mohlo vyšplhať až k 350-tisícom, čo je číslo, ktoré umožňuje vyhlásenie referenda.

Podľa oficiálnych vyhlásení členov iniciatívy Nič chcú vytvorením nového štátu nielen Ficovi, ale aj celej Európe ukázať, že na východe je toho skutočne veľa. „Vytvorením novej republiky dokážeme, že na východnom Slovensku je mnoho slušných a pracovitých ľudí, ktorí dokážu vytvoriť nový a hlavne fungujúci štát. Vieme si predstaviť, že ekonomikou predbehneme nielen Slovensko, ale aj také Česko či Rakúsko. Bez klientelizmu, korupcie a oligarchov pôjde všetko ľahšie.“

foto: Wikimedia

Dnes je jasné, že „nevinné“ vyhlásenie spôsobí Slovensku obrovské problémy. Novovzniknutá republika by mala zahŕňať prešovský a košický kraj a na rozlohe 15728.4 km² bude žiť vyše 1,6-milióna obyvateľov. To, ako sa nový štát bude volať, ešte nie je úplne jasné, no vieme, že sa rozhoduje medzi názvami Šariš a Zemplín. Internetová doména je však už jasná, iniciatíva si ju zaregistrovala pod znením „.nic“. Predpokladá sa, že hlavným mestom budú Košice. Na novej vlajke nebude nič, iba biela farba ako znak nádeje v lepšiu budúcnosť. Hymnou by sa mala stať jedna z obľúbených východoslovenských folklórnych piesní.

Ak sa občanom východného Slovenska podarí vyzbierať dostatočný počet podpisov na referendum, a následne by sa v referende podarilo vyzbierať nadpolovičná väčšina hlasov, Slovenská republika príde o veľa. Nielen, že našim najvyšším vrcholom už nebude Gerlachovský štít, nebudeme mať už ani náš nádherný Slovenský raj, Zemplínsku šíravu, Spišský hrad a mnoho iných prírodných krás, ktorými sme sa mohli doteraz pýšiť.

Politici sú touto situáciou šokovaní a na pondelok 2. apríla zvolávajú mimoriadne zasadnutie Národnej rady. K situácii sa zatiaľ nechceli vôbec vyjadrovať.

Ak ste sa dostali až sem, blahoželáme. Ak si pozriete v kalendári dnešný dátum zistíte, že žiadny nový štát nebude, žiadna iniciatíva Nič nevznikla, a že aj naďalej bude Slovensko Slovenskom. Berte veci s nadhľadom a užívajte si veľkonočné sviatky a aj 1. apríl, deň bláznov.

Redakcia interez.sk

Príbehy
0
Komentovať (0)