Foto: Wikimedia (Jeff Foust)

Vesmírna loď SpaceShipTwo vyvinutá spoločnosťou Virgin Galactic včera dosiahla významný míľnik.

SpaceShipTwo dosiahla včera, 13. decembra, výšku 82,7 kilometra. V poradí išlo už štvrtý test tejto lode, no včerajší úspech bol, ako najvyšší, tak aj najrýchlejší. SpaceShipTwo, ktorá je tiež známa ako VSS Unity, vzlietla z letiska Mojave Air and Space Port v Kalifornii. Vesmírne plavidlo pilotoval Mark ‚Forger‘ Stucky, ktorý počas svojej kariéry navštívil medzinárodnú vesmírnu stanicu už štyrikrát.

Táto loď však neštartuje typickým spôsobom. Najprv ju vynesie do výšky trinástich kilometrov nákladné lietadlo, kde ju jednoducho spustí. Odtiaľto už plavidlo pokračuje rýchlosťou 2 900 kilometrov za hodinu, do vesmíru. Svojich priaznivcov spoločnosť zásobovala informáciami o tom, ako prebieha let. Priebeh bol aktualizovaný každú minútu.

Prázdniny vo vesmíre

Spoločnosť Virgin Galactic chce túto loď využiť na vynášanie vedeckej výbavy do vesmíru, no zároveň bude fungovať aj ako dopravný prostriedok pre turistov. V rámci svojho letu, malo plavidlo aj niekoľko experimentálnych povinností, ktorých zadávateľom bola NASA. Jednou z nich bola misia zvaná COLLIDE, ktorej úlohou je preskúmať, ako reagujú čiastočky prachu pri kolízii s mikro-gravitáciou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Virgin Galactic (@virgingalactic),

Mnoho vesmírnych nadšencov tak bude po včerajšku diskutovať o možnom využití tohto plavidla a jeho potenciálnych misiách. Včerajší test pokojne mohlo byť začiatkom mimoplanetárnych výletov.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy