Foto: Záchranná akcia v jaskyni Tcham Luang Nang Non (Archív TASR)

Pred rokom zachraňoval chlapcov z jaskyne, teraz potreboval pomoc on sám.

Určite si ešte spomínate na kurióznu udalosť, ktorá sa odohrala v Thajsku počas minulého leta. V čiastočne zatopenom jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non tu v júni 2018 uviazla skupina mladých futbalistov aj so svojím trénerom. Celú skupinu nakoniec zachránili potápači, medzi nimi aj Brit Josh Bratchley. A práve tento muž teraz uviazol v celkom inej jaskyni a zachraňovať ho museli jeho kolegovia. 

Keď 23. júna 2018 uviazla skupina thajských futbalistov spolu so svojím trénerom v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non, sledoval ich celý svet. Vyzeralo to tak, že v jaskyni možno strávia celé mesiace, kým hladina vody po výdatných dažďoch, ktorý priniesol vlhký letný monzún, neklesne a skupina sa nedostane v bezpečí von. Nikto z nich totiž plávať nevedel.

Nakoniec sa o záchrannú akciu postaral tím potápačov. Tí chlapcov počas niekoľkých dní vyslobodili z tmavej jaskyne a spoločne s nimi sa tak stali hrdinami internetu. Medzi potápačmi bol aj Brit menom Josh Bratchley. Aj on sa so svojimi skúsenosťami a schopnosťami zúčastnil záchranných akcií a pomohol k šťastnému koncu tohto príbehu. Po roku o ňom počuť znova. Tentokrát sa však karta obrátila.

Foto: Záchranná akcia v jaskyni Tcham Luang Nang Non (Archív TASR)

Josh Bratchley totiž uviazol v jaskynnom systéme v americkom štáte Tennessee. V utorok v popoludňajších hodinách miestneho času sa mu nepodarilo dostať z jaskyne spolu so zvyškom prieskumnej skupiny. Jeho britskí kolegovia ho niekoľko hodín hľadali márne. O pomoc nakoniec požiadali amerických kolegov z Arkansasu a Floridy.

Josh nakoniec v jaskyni strávil viac ako 24 hodín. Pátracej skupine sa ho podarilo objaviť v stredu podvečer miestneho času, pokojne čakať vo vzduchovej bubline zatopenej jaskyne. Joshovi sa jeho pomoc spred roka vrátila a záchranári ho bez zranení dostali z jaskyne do bezpečia.

BBC, The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )