Foto: WikimediaNPS (Doug Smith)

Pred šiestimi rokmi bola v Yellowstonskom národnom parku zastrelená jedna z najobľúbenejších vlčích samíc.

Bola známa ako 06 a presne toľko rokov prešlo, kým rovnaký osud stretol aj jej mláďa, z ktorého už dnes bola dospelá vlčica menom Spitfire. Začiatkom novembra bola taktiež zastrelená lovcom, ktorého identita nie je známa. Problém je však v tom, že svoju trofej ulovil celkom legálne. Od roku 2011 je totiž v štáte Montana povolený lov vlkov.

Každý rok takto prídu o život stovky šeliem. Lov priamo v parku je síce nezákonný, no Spitfire mala tú smolu, že sa jej podarilo zatúlať pár kilometrov za hranice Yellowstonu. Lovecký dozorca prešiel všetky detaily s lovcom a  naneštastie pre vlčicu, bolo všetko v poriadku. Smrť tejto milovanej samičky opäť rozprúdila debatu o tom, že lov vlkov v Montane by mal zakázaný, a to aspoň v blízkosti Yellowstonu, kde sa bežne nachádzajú jeho nemí obyvatelia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Official H.I.I.T Page🇺🇸 (@h.i.i.t_outdoors),

Snahy presadiť takýto zákon už boli, no doposiaľ sa vždy stretli s odmietnutím. Lovci síce majú obmedzenie pre lov maximálne dvoch vlkov, avšak to nič nemení na veci, že aktivisti a obyvatelia by boli radšej, keby tento zákaz platil všeobecne a s prísnymi trestami.

Nebola to hocijaká trofej

V tomto prípade nešlo o obyčajnú trofej. Pre návštevníkov parku a ľudí z okolia bola vlčica 06 miláčikom. Rovnaký osud stretol aj jej potomka Spitfire, čo len zintenzívnilo snahu a presadenie takého zákona. „Bola rockovou hviezdou Yellowstonu,“ vyjadril sa Marc Cooke, prezident skupiny ochranárov Wolves of the Rockies. „Jej smrť zranila veľa ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sarah Harmarnee (@sarahharmarnee),

Ochranári sa boja aj svorku, ktorú Spitfire viedla. Tá s jej smrťou klesla na počet 7 jedincov, pričom desať je počet vlkov vo svorke, ktorá sa považuje za životaschopnú. Šance, že svorka prežije, nie sú vysoké. V Montane sa nachádza množstvo vlkov, ktoré sa pohybujú mimo národného parku. Ak sa dostanú na mušku lovcom, znamená to pre nich istú smrť. Tento fakt považujú ochranári nielen v Montane za veľmi problematický.

allthatsinteresting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy