Foto: Twitter (rajaonahmamy)

Odborník z Kráľovskej botanickej záhrady vo Veľkej Británii svedomite prehlásil, že tento batát je skutočne najväčší aký kedy videl.

Predtým než vám povieme čosi viac, vás upozorníme na to, že batáty sami o sebe vzbudzujú veľký záujem a nie je to len tak pre nič. Mamy Tiana Rajaonah, ktorý žije na Madagaskare zhotovil fotografiu tohto extrémne veľkého jedinca a publikoval ju na Twitteri. Rajaonah sa zaoberá štúdiou batátov už viac než 15 rokov, a tiež sa zaoberá ich pestovaním. Avšak poďme sa pozrieť na to, prečo sú batáty tak zaujímavé.

Batáty sú hlavným zdrojom jedla na tomto ostrove v Indickom oceáne. Delia sa hneď na 40 rôznych druhov a z toho 30 sa dá nájsť výhradne na Madagaskare. „Keď vykopete jeden z týchto obrích zemiakov, dokážete nakŕmiť celú rodinu,“ hovorí Paul Wilkin, ktorý je zmieňovaným expertom na zdravie rastlín. Pri ich štúdii strávil veľké množstvo času. Batáty sú tiež veľmi zdravé pre ľudský organizmus, pretože poskytujú množstvo živín a vitamínov.



Ľudia žijúci na Madagaskare jedávajú primárne ryžu, aby boli schopní nasýtiť seba a svoje rodiny. Pokiaľ je však nedostatok ryže, nastupujú batáty, ktoré nielen, že chutia lepšie, ale tiež dokážu telo efektívne nasýtiť. Problémom však je, že batáty postupne z ostrova miznú, za čo čiastočne môže pestovanie arašidov. Ich prirodzené prostredie je obsadzované inými plodinami, a tiež je po nich veľký dopyt.



Videl som 15 dospelých rastlín, ktoré boli obkolesené viac než 100 dierami, kde boli ostatné z nich vykopané,“ hovorí Wilkin. Tým pádom vieme povedať, že batáty nemajú na ostrove dlhú budúcnosť. Úžasne dlhý sladký zemiak, ktorý bol publikovaný na Twitteri patrí do druhu Bako a je jeden z ohrozených druhov. „Ľudia hovoria, že sa v súčasnosti nachádzajú omnoho ťažšie. Kedysi boli všade, teraz musíte pátrať  naozaj dlho, aby nejaké našli.

Ich ceny sa šplhajú čoraz vyššie práve pre ich enormný úbytok. V miestnych obchodoch sa cena batátu pohybuje okolo šesť dolárov za jeden z menších kusov. Je to obrovský rozdiel oproti roku 2008, kedy mal jeden z väčších kusov hodnotu asi 1,25 dolárov. Mamy Tiana Rajaonah, ktorý nahral fotku na Twitter je zodpovedný za projekt, ktorý sa snaží rozšíriť pestovanie batátov a tiež chce povzbudiť ľudí k tomu, aby pestovali svoje vlastné divoké batáty.



Takéto pestovanie však vôbec nie je ľahké. Divoké rastliny sa nie vždy dajú zdomácniť. „Zatiaľ sa len učíme, ako s nimi pracovať,“ dodáva na záver Wilkin. Veľkým problém je tiež hlad, ktorý ľudí povzbudzuje k tomu, aby jedlo kradli. Pokiaľ by si niekto takéto batáty pestoval vo svojej záhradke je veľká šanca, že niekto príde a odcudzí ich tým, ktorí do nich investovali svoju energiu a čas.

Pozri aj: Majú mozgy. Vedci ich objavili v rastlinách a ich využívanie je pre ich fungovanie kľúčové

npr.org
Uložiť článok

Najnovšie články