foto: Instagram (@_canine_place_101, @peanutthedingo)

Akonáhle ich zbadáte, hneď vám zapiští srdce.

Keď v roku 2009 uzrel svetlo sveta film o Hačikovi, každý zatúžil mať doma svoju vlastnú Akitu. A tak sa v Európe a Amerike rozmohol trend tohto východného plemena. Ázijský psík, ktorý sa vyznačuje mimoriadne priateľskou a lojálnou povahou, má aj veľmi silný ochranársky pud. Je to jednoducho dokonalý spoločník, ktorý k tomu ešte aj vyzerá, ako by padol priamo z nebies.

Je celkom bežné, že na ceste životom niektorých ľudí, si miesto v ich srdci vystrieda niekoľko rôznych psíkov. A ošiaľ za novými plemenami je neustále väčší a väčší. Poďme sa pozrieť na desať plemien, o ktorých ste možno doteraz netušili, no majú skvelú povahu a ohromujúci vzhľad.

Pungsan

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Winter the Jindo-Pungsan (@winterwoofy),

Pungsman má relatívne bežnú stavbu tela. Tento pes vystupuje, ako rozumná postava v mnohých kórejských rozprávkach. Známy je najmä z bájky, kde bol natoľko odvážny, že sa rozhodol postaviť tigrovi. V tejto rozprávke však v skutočnosti nie je tak veľa fikcie, ako by sa mohlo zdať. Toto plemeno vzniklo ako lovecké a bolo využívané práve pri poľovaní na Sibírske tigre. Pungsan je veľmi silný a odolný pes, ktorému dokonca nevadí spať v kope snehu.

Stabyhoun

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SIKSES STABIJHOUNS (@siksesstabijhouns),

Tento havkáč sa nápadne podobná na kokeršpaniela. V skutočnosti však ide o druh vyžli. Kedysi išlo o plemeno chudobných ľudí. Z tohto psíka sa však veľmi rýchlo stal nenahraditeľný spoločník, ktorý bol schopný lovu, stráženia domu, chytania myší a dokonca bol využívaný aj na ťahanie voza, keď rodina nemala dostatok prostriedkov na zadováženie koňa. Stabyhoun je tiež pomerne statný. Je milovníkom vody, ktorú ocení, aj keď je ľadovo studená.

Sapsali

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 삽살개 리오 (@sapsal_lio),

Keď sa pozriete na sapsaliho, môže vám nápadne pripomínať bobtaila alebo čau-čau-a. Podobne, ako čau-čau, aj sapsali má korene v Ázii. A tak isto, ako pungsan, aj tento fešák bol hlavnou postavou v mnohých kórejských legendách a rozprávkach. Jeho história v Kórei sa tiahne až do tisícročnej minulosti, kedy ľudia verili, že tento pes dokáže vystrašiť a odplašiť duchov. Počas japonskej okupácie však väčšina týchto psov zanikla a na počiatku 20. storočia ich bolo len 8. V súčasnosti sa diskutuje o tom, či sú ich potomkovia čistokrvní alebo prešli krížením s podobnými pastierskymi psami.

Turecký pointer

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa D♥O♥G♥G♥I♥E♥S (@_canine_place_101),

Tureckého pointera si určite všimnete hneď. A to nie pre jeho vzhľad, ktorý sa mieša s bíglom a boxerom, ale pre jeho výrazný nos. Od neho sa tiahne hlboká čiara až po čelo, ktorá pôsobí akoby celú tváričku predeľovala na polovicu. Tieto psy sú lojálne len k jednému majiteľovi a toho aj poslúchajú. Vychádzajú však aj s ostatnými členmi rodiny a je takmer nemožné ich vyprovokovať. Vykazujú však známky agresivity, keď sa do ich teritória dostanú malé zvieratá. Vtedy sa v nich ozve lovecký pud a preto od tureckých pointerov radšej držte svoje morčatá ďalej.

Sloughi

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Casimir (@casimir_runs),

Tohto zábavného fešáka by sme najskôr mohli prirovnať k chrtovi. Na toho sa ponáša najmä stavbou tela, avšak jeho výraz je o čosi prívetivejší. Ide o veľmi vzácny a starý druh psa, ktorého pôvod môžeme hľadať v Afrike. V 19. storočí boli tieto psy držané v neuveriteľných podmienkach. A to v tom najlepšom, možno až trochu zvrátenom slova zmysle. Spávali vo vlastných stanoch, nosili šperky a jedli len to najlepšie jedlo. Boli totiž považovaní za plnohodnotných členov rodiny, ktorých si miestne kmene velebili až do ich smrti.

Kai

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @kaikokuro,

Podobne, ako Turecký pointer, aj Kai si vyberá len jedného človeka pre život. Kedysi sa využívali pre lov, no v súčasnosti sú pre ľudí atraktívne najmä vďaka ich zaujímavej srsti a známej stavbe tela. Narozdiel od pointera, tieto psy sa k ostatným členom rodiny veľmi neviažu. Sú populárne aj pre ich úžasné plavecké schopnosti, umenie šplhať po stromoch a pokojnej povahe.

Nórsky lundehund

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Noah 🇳🇴Lundehund (@noah.norwegianpuffindog),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Noah 🇳🇴Lundehund (@noah.norwegianpuffindog),

Mäso prímorského vtáka Alka bolo kedysi považované za delikatesu. Ich hniezda sú však stavané na vysokých skalách a práve preto vznikol nórsky lundehund. Tieto psy nemajú najmenší problém so šplhaním po bralách a skúmaním jaskýň. Za jednu noc bol tento pes schopný uloviť až 80 aliek a zároveň nosil aj ich vajíčka. Grónske psy sú v súčasnosti atraktívne aj pre ich nezvyčajné rozloženie vankúšikov na labkách.

Grónsky pes

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Poli Arctici (@poliarctici),

Tieto psy majú vo zvyku zavýjať viac, ako iné plemená. Z tohto vznikla teória, že ich korene sú prepojené s arktickými vlkmi. To dokazuje aj ich skvelý zmysel pre orientáciu, silu a výdrž. Tiež patria k jedným z najstarších plemien, aké poznáme a kedysi sa využívali na lov jeleňov, mrožov a medveďov.

Portugalský vodný pes

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Magnus Maximus (@maxtheportie),

Portugalský vodný pes nie je u nás až tak nezvyčajným plemenom. Svoje slávne dni však zažil počas stredoveku, kedy robil spoločnosť kráľom. Tieto psy nemajú v názve vodu len tak náhodu. Sú skvelými asistentmi pri rybolove. Dokážu ryby nahnať do sietí, podonášať stratené sieť a tiež nosiť odkazy z jedného člnu na druhý. O ich skvelej schopnosti plávať sa snáď ani netreba zmieňovať.

Karolínsky Pes

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peanut the American Dingo (@peanutthedingo),

Karolínsky pes je ďalší veľmi zaujímavý exemplár. Ide o divokého psa, ktorý sa vyskytuje na území južných Spojených štátov. Konkrétne v oblastiach Južnej a Severnej Karolíny. Vďaka tomu pochopiteľne prišiel aj k svojmu názvu. Tieto psy sú však veľmi priateľské a spoločenské a preto ich veľa ľudí drží ako domácich miláčikov. Tieto psy sú však v skutočnosti omnoho slabšie a pomalšie v porovnaní s ostatnými plemenami.

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)