Branislav Blaško / / Now U Know
Ak chcete dôkaz o neskutočnej sile matky prírody, ste tu správne. Nasledujúce video nasnímané 20. mája fyzikom Ningyuom Liuom z Floridy, zachytáva blesk na kamere....

Ak chcete dôkaz o neskutočnej sile matky prírody, ste tu správne. Nasledujúce video nasnímané 20. mája fyzikom Ningyuom Liuom z Floridy, zachytáva blesk na kamere. Kamera ho nasnímala v jednej sekunde až 7 000-krát, a tak vznikol detailný spomalený záber.

No a teraz – čo sa v skutočnosti deje? Blesk je v podstate prírodný elektrostatický výboj, ktorý vzniká vnútri oblakov. Vedci v skutočnosti ešte stále diskutujú, čo tento proces vnútri mraku naštartuje. Najčastejšie citovaný dôvodom ale je, že blesk vznikne v búrkovom oblaku, kde sa miešajú ľadové kryštáliky a kvapôčky, ktoré sa spájajú a rozdeľujú. Toto spôsobuje, že sa nabíjajú elektrickým nábojom. Pri blesku sa toto napätie vybije. Blesk len málokedy udrie na jedno miesto, ale vylúčené to nie je. Jeden blesk sa môže skladať z viacerých menších vetiev a môže poškodiť objekty až v okruhu širokom 30 metrov.

[youtube QUIpltFo_fg 720 410]

zdroj: ScienceAlert

0
Komentovať (0)