Foto: Paramount Pictures

Keď sa povie slovo mafia, väčšina ľudí si predstaví vraždy a krádeže.

Možno vám prišiel na rozum film Krstný otec a niekomu sa možno s pojmom mafia spája Taliansko, drahé obleky a možnosť mať čokoľvek, čo si len človek zaumieni. S mafiou je to však oveľa komplikovanejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Odkiaľ sa mafia vzala, čo to vlastne je a ako funguje?

Ak sa vám s mafiou hneď spája Taliansko, ste na správnej stope. Mafia je totiž tajný spolok, ktorý vznikol práve v Taliansku začiatkom 19. storočia. Domovom mafie je konkrétne Sicília, ktorá bola v tom čase zmietaná napoleonskými vojnami. Obyvatelia Sicílie neraz čelili útlaku a nespravodlivosti, skupinka ľudí sa preto rozhodla, že vezme veci do vlastných rúk a urobí to, čomu orgány nedokázali účinne zabrániť.

Už vtedy využívala mafia tvrdé, no účinné prostriedky, vrátane vyhrážok a vydierania. Samozrejme, nebolo to zadarmo a za svoje služby si pýtala poplatok, či si človek ochranu žiadal alebo nie. Napokon bola táto organizácia natoľko úspešná, že čoskoro mala pod palcom viac ako polovicu ostrova a chýry o nej sa dostali aj do vzdialenejších kútov.

Ako funguje mafia a čo to vlastne je? To sa dozviete v našom najnovšom videu:

Pozrite si aj naše staršie videá:

Viac podobných videí nájdeš na našom YouTube kanáli.

youtube, wikipedia, askmen, wikipedia, bbc
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )