theodysseyonline.com

Lukáš Mužla / / Veda
Ste zábudliví? Nevešajte nič na klinec.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí často zabúdajú svoje kľúče či doklady, dátumy, mená či nepotrebné informácie, potom by ste mali spozornieť. Podľa najnovších výskumov totiž vôbec nejde o negatívum, ale práve naopak. Ak vaša hlava často zabúda, znamená to, že váš mozog pracuje presne tak, ako má. 

Nový výskum pochádzajúci od vedcov z univerzity v Toronte hovorí, že zabúdanie je len bezpečnostným mechanizmom nášho mozgu, ktorý kontroluje, aby sa naše riadiace centrum nezahltilo zbytočnými informáciami. Výskum teda naznačuje to, že tým, ktorí často zabúdajú, pracuje mozog o niečo lepšie. Tieto tvrdenia uverejnili vedci z Toronta v časopise Neuron pod názvom The Persistence and Transience of Memory.

pixabay.com

Vedci zistili, že rast nových neurónov v hipokampe, centre pamäti, podnecuje zabúdanie informácií, a to možno i tých najzákladnejších, ako napríklad kde sme dali včera večer kľúče od auta. Okrem toho našli dôkazy i o úmyselnom oslabení synaptických spojení medzi neurónmi, ktoré pomáhajú staré a nepotrebné informácie akoby zakódovať.

A prečo to mozog vlastne robí? Zmyslom celého procesu má byť odfiltrovanie zbytočných informácií a uvoľnenie tak nášho „pevného disku“ pre dôležitejšie veci. Podľa vedcov z Toronta nie je hlavnou úlohou mozgu zálohovať čo najviac informácií, ale zapamätať si a najmä vedieť využiť tie najdôležitejšie. Preto sú ľudia, ktorí častejšie zabúdajú, v podstate možno oveľa inteligentnejší ako tí, ktorí majú v hlavách hotovú encyklopédiu.

wikimedia.org

V reálnom svete bezpečnostný mechanizmus zabúdania vyzerá asi nasledovne. Predstavte si, že sa vaša obľúbená kaviareň presťahuje na nové miesto. Postupom času celkom zabudnete, kde sídlila pôvodne a váš mozog si uchová v pamäti jej novú polohu, ktorú chcete a potrebujete vedieť. Ďalším dôsledkom je zovšeobecňovanie niekoľkých starých poznatkov do jedného, ktorý môžete v budúcnosti využiť pri riešení istej situácie.

theodysseyonline.com

Nový výskum teda naznačuje, že zabúdanie nie je vôbec taká zlá vec, ako si vo všeobecnosti myslíme. Práve naopak. Podľa vedcov z Toronta je tento proces absolútne prirodzenou funkciou nášho mozgu a navyše pomáha k zvyšovaniu inteligencie.

Pozri aj: Vedci skúmali mozog veriacich ľudí a prišli k záveru, ktorý ich veľmi prekvapil

iflscience.com, sciencealert.com
0
Komentovať (0)