Foto: Pexels

Aj napriek tomu, že mnoho ľudí má nárok na platené voľno, nevyberajú si ho, pretože nerozumejú, čo to doslova znamená.

V prípade, že si ľudia nevyberajú voľno, na ktoré majú nárok stávajú sa takzvanými pracovnými mučeníkmi. Mark Douglas je výkonný riaditeľom v americkej reklamnej spoločnosti SteelHouse a na celú problematiku má trochu iný pohľad. Situáciu prirovnal k držanie leva v klietke počas celého jeho života. Pokiaľ by ste ho odrazu priviedli do divočiny, nezačal by radosťou skákať a objavovať slobodu. Vrátil by sa späť do klietky.

Keď sme začali ľuďom hovoriť, že majú neobmedzené voľno, ani len netušili ako si to majú vyložiť.“ povedal Mark pre Bussiness Insider. To však bolo v roku 2010, keď so svojou spoločnosťou len začínal. Po čase zistil, ako tento problém vyriešiť. Ľuďom treba platiť za to, aby si vzali dovolenku. Ak pracujete pre SteelHouse, spoločnosť vám zaplatí ročne 2000 dolárov, ktoré môžete minúť, kdekoľvek na svete na akúkoľvek činnosť (za predpokladu, že je legálna). Môžete si to rozdeliť aj na niekoľko výletov, no peniaze môžete minúť aj na jediný. Mark necháva výber na zamestnanca.

Pexels

Naša kultúra je veľmi jednoduchá,“ povedal Mark. „Je založená na dôvere a ambíciách.“ Dodáva tiež, že dôvera musí byť obojstranná. Zamestnanci, ktorí si kupujú svoje letenky v pondelok, ich majú hradené už v utorok. Pokiaľ zamestnanec nemá dostatok peňazí, SteelHouse im preplatí aj bookovanie letenky. Akonáhle sa zamestnanci vrátia z výletu, môžu si nechať hradiť náklady až do výšky 2 tisíc dolárov.

Samozrejme, niektorí ľudia povedali, že nechcú cestovať nikde a vypýtali si namiesto toho 2 000 dolárový bonus. Mark je však veľmi striktný ohľadom toho, ako budú peniaze utratené. „Chcem, aby ste niekam išli a užili ste si to,“ taktiež dodal, že výsledky hovoria za seba. Za posledné tri roky opustilo 250-člennú spoločnosť len 5 ľudí. Traja z nich však uviedli dôvody, ako nesúvisiace s prácou. „V skutočnosti máme nulový obrat zamestnancov.“ Spoločnosť si tiež povšimla fakt, že zamestnanci, ktorí sa vracajú z plateného výletu sú spokojnejší a produktívnejší.

Pexels

Mark verí, že všetky spoločnosti sú schopné zaviesť takúto politiku. Aj keď v slovo „politika“ neverí, pretože mať podľa neho mať politický systém znamená mať aj policajný systém. Mnoho spoločností musí prísť na to, že táto myšlienka nie je až tak desivá. Mark hovorí, že inšpirácia pre tento systém vzišla z jeho osobných pozitívnych skúseností. „Od čias, kedy som prvýkrát mal možnosť vidieť ako vyzerá kultúra v korporácii s podobným elementom, aký som nastavil u nás, celkom to zmenilo môj pohľad na život.“ hovorí  na záver Mark.

Všetko je o tom, ako si nastavíte myseľ. So životom viete byť spokojný aj ako zamestnanec. No pokiaľ ste zamestnávateľ, záleží od vás či dokážete vytvoriť natoľko komfortné prostredie, aby váš podriadený dokázal dosiahnuť svoju spokojnosť. Dobrý šéf nie je umelec s financiami. Dobrý šéf je umelec s osudom svojej spoločnosti a osudom ľudí, ktorí ju tvoria.

Pozri aj: Najlepšia práca na svete. Stačí, ak budete celé dni žúrovať a táto spoločnosť vám za to zaplatí 23 tisíc eur

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy