Foto: Pixar

Jednou z obľúbených činností tvorcov celovečerných filmov je aj vkladanie tajomných odkazov do svojich diel.

Samozrejme reč o filmároch vo všeobecnosti, no predovšetkým sa táto problematika týka animákov. Tie boli súčasťou detstva aj ďalšieho vyrastania a predierania sa pubertou takmer každého z nás. A preto snáď tie najznámejšie z nich predstavovať určite nemusíme. Pre zaujímavosť však podotkneme, že medzi tie najzaujímavejšie patria Toy Story: Boj hračiek, Príšerky s.r.o. alebo Nemo.

Je ich však omnoho viac. Vo väčšine prípadov ich však niečo spája. Vo všeobecnosti je to príjemná detská naivita a ohromná nostalgia, ktorú pocítime po ich zhliadnutí. Alebo pri spomienke na ne. Čo ich však spája konkrétnejšie je štúdio, ktoré na nich pracuje a následne ich aj distribuuje. Pokiaľ hovoríme o rozdielnych tituloch od jedného štúdia, tieto filmy spája omnoho viac ako príjemný pocit či animované prostredie a postavy.

Donáškové auto Planéty Pizza

Toto auto, ktoré je známe takmer každému z nás, pochádza pôvodne z prvého filmu Toy Story. Práve tu mu bolo venované najviac pozornosti, keďže zohrávalo podstatnú rolu vo vývoji ďalších udalostí. Nebude snáď žiadnym prekvapením, keď zmienime, že toto auto známe ako “Yo,” sa vďaka svojej nálepke na kufri sa objavilo aj v pokračovaní Boja hračiek. Prekvapujúci je však fakt, že auto sa objavilo aj vo ostatných filmoch od Pixaru.

Toy Story

Pixar Animation Studios

Príšerky s.r.o.

Pixar Animation Studios

Hľadá sa Nemo

Pixar Animation Studios

Autá

Pixar Animation Studios

WALL-E

Pixar Animation Studios

Príšerky: Univerzita

Pixar Animation Studios

Cameo na korunovácii

Ľadové kráľovstvo, alebo Frozen. Pri sledovaní príbehov o princeznách, ktorých príbehy končia happy-endom a svadbou, máme vždy tajné dúfanie, že všetky tieto šťastné zachránené slečny sa všetky navzájom poznajú a sú skvelé kamošky. Vďaka Disneymu konečne vieme, že to tak skutočne je. Na Elsynej korunovácii sa totiž objavila aj Rapunzel.

Walt Disney Studios Motion Pictures

Inšpirácia

Sestra Lilo menom Nani bola veľmi statočnou a samostatnou postavou. Aj napriek neľahkým okolnostiam sa dokázala postarať o svoju sestru a po celý čas sa jej aj na úkor svojho pohodlia snažila dať všetko. Mimo toho bola aj veľmi lojálna. Zrejme mala pre svoju osobnosť veľmi dobrý vzor, keďže jej na stene visel plagát k filmu Mulan.

Youtube (Lilo & Meme)

Cameo na svadbe

V Malej morskej panne sa zjavil aj kráľ s vojvodom. Tieto postavy však pôvodne pochádzajú z Popolušky a tak máme opäť dôkaz o tom, že princezné sa vzájomne poznajú.

Walt Disney Feature Animation

Dinoco

Čerpacia stanica a zjavne aj populárny distribútor pohonných látok v univerze Pixaru sa volá Dinoco. Po prvýkrát sme si ho mohli všimnúť v Toy Story, kde figuroval len ako názov čerpacej stanice. Vo filme Autá však zastával úlohu sponzora na pretekoch. Zvláštne je však prepojenie týchto dvoch svetov, keďže v Toy Story sú tak ako v našom svete, ľudia celkom bežnou záležitosť. Vo svete Áut však žiadny ľudia nie sú.

Pixar, Pixar

Grand Canyon

O neprítomnosti ľudí vo svete áut svedčí ja táto scéna. Odohráva sa v Grand Canyone a na prvý pohľad táto prírodná pamiatka pôsobí úplne normálne. Keď sa však prizriete pozornejšie, zistíte, že celý monument sa skladá z vrakov (pravdepodobne) prehistorických áut.

In "Cars" the canyons are all old cars and hood ornaments. from MovieDetails

Návšteva od vedľa

Ako sme zmienili na úplnom začiatku. Obľúbenou činnosťou animátorov je vkladanie tajomných odkazov do svojich diel. A o tom ste sa mohli presvedčiť. Na záver vám ukážeme zopár postáv od Pixaru, ktoré zavítali do ostatných snímkov. Avšak nie tak rafinovaným i keď tiež sofistikovaným spôsobom, ako Rapunzel či kráľ a vojvoda z Popolušky.

Medvedík Lotso, ktorý bol hlavným záporák v Toy Story 3, sa objavil aj vo filme Hore

Pixar Animation Studios

Rybička Nemo uzrela svetlo sveta v roku 2003, no v skutočnosti sa prvýkrát objavila už v Príšerkách ako hračka

Pixar Animation Studios

Krátko po Nemovi prišla aj Rodinka Úžasných. Chlapec v Nemovi, ktorý čakal u zubára, si však už vtedy čítal komiks o jednej z hlavných postáv

Pixar Animation Studios

Pozri aj: Módna ikona, miláčik publika a prvá dáma Hollywoodu. Nádherná oscarová Audrey Hepburn to preháňala s fajčením a mala zo seba komplexy

0
Uložiť článok
Komentovať