Foto: Youtube (Cinnamon Toe Graffiti)

Ľuboš Belko / / Film
Aj majster tesár sa niekedy utne.

A aj špičkový hollywoodsky producent občas vypustí do sveta film, ktorý má menšie nezrovnalosti. Tie na prvý pohľad nie sú až tak badateľné. Obzvlášť nie pre bežného diváka, čím sa nechceme nikoho dotknúť. No práve tieto chyby sa netýkajú filmových znalostí, ale skôr ide o historické či faktografické nepresnosti, ktoré tvorcom unikli.

Samozrejme, na kvalite to týmto snímkom neuberá. Pokiaľ sa však na ne pozrie akýsi polyhistor alebo expert na danú tému, môžu mu poľahky udrieť do oka. Avšak aj napriek tomu, že pre bežné publikum nie sú tak zjavné, rozhodne sú zaujímavé. Poďme sa na spoločne pozrieť.

Pýcha a predsudok

Universal Pictures

Film Pýcha a Predsudok je zasadený do 18. storočia a prechádza na začiatok 19. storočia. Aj napriek tomu, že kostyméri dali zo seba svoje maximum, v zbierka pána Darcyho sa nachádza socha, ktorej tesanie sa započalo v roku 1846. To znamená, že dielo Raffaele Montiho sa vo filme objavilo o takmer polstoročia skôr, ako skutočne vzniklo.

Hriešny tanec

Vestron Video

V 60. rokoch nosili rifle úplne všetci. A film Hriešny tanec to potvrdzuje. Riflové šortky však boli v tom čase neprípustné a stali sa populárnymi až na začiatku ďalšej dekády. Napriek tomu, že samotná predstaviteľka hlavnej postavy, Jennifer Grey, by si niečo podobné na seba v tom čase neobliekla, jej postava ich vo filme nosí.

Špinavý trik

Columbia Pictures

Podľa niekoľkých expertov sú hodinky na ruke agenta FBI v tomto filme Rolex GMT-Master II 116718. Tieto hodinky však uzreli svetlo sveta až v roku 2007. To však zjavne nerobilo problém Louisovi C. K., ktorý ich nosil vo filme zasadenom do 70. rokov.

Desať Božích prikázaní

Paramount Pictures

Napriek tomu, že kráľovná Nefertiti mohla pokojne nosiť priesvitné blúzky, len sotva by si pod ne mohla dávať podprsenku. Film však tvrdí opak.

Chyť ma, ak to dokážeš

Dream Works

Film Chyť ma, ak to dokážeš, v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom, je zasadený do 60. rokov. Strojček, ktorý ma toto dievča na zuboch, sa však na trhu ukázal až o 10 rokov neskôr.

Robin Hood – Kráľ zbojníkov

Warner Bros. Pictures

Do neodmysliteľného vybavenia Robina Hooda rozhodne patril luk a šípy. Podľa tvorcov tohto filmu to bol aj ďalekohľad. To je však z historického hľadiska veľmi nepresné, pretože ten sa objavil až v roku 1509. Známa legenda Robin Hood, však bola v tom čase už 300 rokov po smrti.

Spievanie v daždi

Metro-Goldwyn-Mayer

Singin‘ in the rain je jedna z najväčších hollywoodskych klasík. Ani takýto film si však nepresnosť neodoprel. Jeho dej je zasadený do 20. rokov minulého storočia, no šaty, ktoré môžete vidieť na obrázku, prišli do módy a bežného šatníka až v 50. rokoch.

Moja prvá láska

Columbia Pictures

Film My Girl je zasadený do roku 1972. Postava na obrázku má prsteň, ktorý mení farbu podľa nálady vlastníka. Tento vynález prišiel ale na pulty hračkárstiev až o tri roky neskôr.

Piráti z Karibiku: Na konci sveta

Disney

Historici sa nedokážu zhodnúť na tom, v akom časovom období sa odohrávajú Piráti z Karibiku. To je však úplne v poriadku, keďže konkrétna éra nebola vo filme nikdy presne označená a to dalo tvorcom voľnú ruku. Na základe udalostí, postáv a kostýmov je však jasné, že filmy sa odohrávajú medzi začiatkom 17. a koncom 18. storočia. Popraviská s vyklápacou podlahou sa však ukázali až v 19. storočí.

300

Warner Bros. Pictures

Keď sa bavíme o historických nepresnostiach, všetkým ostatným filmom kraľuje práve tristo. Je síce pekné, že Leonidas hrdo vo filme vystavuje svoj six pack, no v skutočnosti by Sparťania nikdy nenosili zbroj, ktorá odhaľuje ich slabiny. Taktiež by sa neohrozovali nosením plášťa, keďže čosi také by mohol nepriateľ veľmi ľahko zneužiť.

Letec

Warner Bros. Pictures

Na lietadlách Howarda Hughsa vo filme Letec sa nachádza nápis TWA, ktorý je skratkou slov Trans World Airlines. Tento názov sa však začal používať až v 50. rokoch. Od začiatku filmu, teda aj v 40. rokoch stojí na lietadlách tento nápis, ktorý však v tom čase mal rovnaké iniciály, no znel Transcontinental & Western Air.

Pozri aj: Matt Groening, tvorca Simpsonovcov, si nachystal prekvapenie. Už čoskoro bude Netflix vysielať jeho nový kreslený seriál

brightside.me
0
Komentovať (0)