Ruské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že jeho sily prevzali plnú kontrolu nad Luhanskou oblasťou na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR.
Ruské sily dlhodobo ovládajú viac ako 99 percent Luhanskej oblasti, ktorú si Moskva s ďalšími troma ukrajinskými oblasťami nárokuje ako svoje územie. Kyjev a jeho spojenci to odmietajú ako zabratie územia v rozpore s medzinárodným právom.
„Jednotky vojenského zoskupenia ‚Západ‘ ukončili oslobodenie Luhanskej ľudovej republiky,“ uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení, v ktorom použilo názov, ktorý používa Moskva. Ukrajina sa k tomu zatiaľ nevyjadrila a situáciu na bojisku nebolo možné nezávisle overiť, napísal Reuters.
Známa požiadavka
Luhanská oblasť tvorí spolu s Doneckou oblasťou priemyselný región známy ako Donbas. Kremeľ v stredu zopakoval požiadavku, aby sa ukrajinské sily stiahli z časti Doneckej oblasti, ktorú doteraz neovláda, čo Kyjev opakovane odmietol ako absurdné. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že Rusko Spojeným štátom odkázalo, že sprísni svoje podmienky pre mierové urovnanie vojny, ak sa ukrajinské sily nestiahnu z Donbasu do dvoch mesiacov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu priamo nereagoval na otázku o dvojmesačnej lehote. Podľa jeho slov to nie je podstatné. „Zelenskyj musí ešte dnes rozhodnúť, aby ukrajinskí vojaci opustili územie Donbasu… Bolo to zdôraznené opakovane,“ povedal Peskov novinárom.
„Teoreticky mal Zelenskyj toto rozhodnutie urobiť už včera. Ako sme povedali, mal by prevziať zodpovednosť a urobiť toto ťažké rozhodnutie. Mohlo to zachrániť životy mnohých ľudí a umožniť ukončenie horúcej fázy tejto vojny,“ vyhlásil hovorca. Zelenskyj v utorok označil za prekvapujúce, že by si niekto mohol myslieť, že Rusko dobyje zvyšok Donbasu za dva mesiace. Kyjev si podľa neho želá diplomatické riešenie, no bude súhlasiť s prímerím len na súčasných frontových líniách.
Koniec lacných nákupov z Číny, clo podlieha novým pravidlám: Za to, čo kedysi stálo 5 eur, dáme dnes 15 eur
Navštívili sme vodnú nádrž, netrúfli sme si do nej ponoriť ani prst. Slovák nám popísal, ako takmer prišiel o peniaze
Drew Barrymore bola ako 13-ročná závislá od drog, musela čistiť záchody. Dnes je legendou Hollywoodu
Grigorij Mesežnikov v 1 na 1: Fico sa nevyjadruje k vražde ženy. Niektorí politici živia nenávisť k ženám















Nahlásiť chybu v článku