Let spoločnosti Ryanair z talianskeho Bergama do rumunskej Kluže sa vo štvrtok zmenil na dramatický boj s časom. Jeden z pilotov skolaboval priamo v kokpite, len niekoľko minút pred pristátím. Jeho kolega zachoval chladnú hlavu, prevzal kontrolu nad lietadlom, vyhlásil núdzový stav a bezpečne ho priviedol na zem.
Podľa portálu Aviation A2Z šlo o let FR-2682, ktorý mohol mať tragický koniec. Počas zostupu sa jednému z pilotov náhle zhoršil zdravotný stav, preto jeho kolega najskôr vyslal signál „pan-pan“, označujúci zdravotnú indispozíciu, ktorá zatiaľ neohrozuje bezpečnosť letu.
Z bežného letu sa stala krízová situácia
Len o pár minút neskôr sa však situácia zmenila. Stav pilota sa zhoršil a kapitán musel vyhlásiť plnú núdzu a vyslať signál „mayday“, ktorý znamená bezprostredné ohrozenie letu. Klužská riadiaca veža okamžite reagovala a uvolnila ranvej číslo 25, aby mohol Boeing bezpečne pristáť.
Kapitán situáciu zvládol s chladnou hlavou a stroj bezpečne dostal na zem. Na letisku už čakali záchranári, ktorí skolabovaného pilota okamžite prevzali do starostlivosti a odviezli ho do nemocnice.
Hrdinský zásah zachránil celý let
Hovorca letiska v Kluži potvrdil, že zásah prebehol rýchlo, profesionálne a bez ohrozenia cestujúcich. „Vďaka duchaprítomnosti kapitána a pripravenosti záchranných zložiek sa podarilo zabrániť nešťastiu,“ uviedol. Do Kluže bola následne vyslaná náhradná posádka z Bukurešti, ktorá zabezpečila spiatočný let do Talianska.

Lietadlo však pre incident meškalo približne tri hodiny. Podľa portálu Aviation Herald ide o zriedkavý, no veľmi vážny prípad. Odborníci zdôrazňujú, že rýchla reakcia druhého pilota bola kľúčová a vďaka nej sa z potenciálnej tragédie stal príbeh o profesionalite, odvahe a duchaprítomnosti v momente, keď išlo o všetko.
Najobávanejšia žena histórie: Kráľovnej Boudici sa báli aj Rimania, jej besné plienenie prirovnávajú ku skaze Pompejí
Žena napísala odkaz a pred rokmi sa vyparila: Má zvláštnu poruchu pamäti, rodina po nej pátrala už dvakrát
Slovákov straší fenomén pracujúcej chudoby. Nemecké platy podľa analytika môžeme mať, zmeniť sa musí zásadná vec
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná









Nahlásiť chybu v článku