Približne tisíc žiakov základnej školy v chorvátskej metropole Záhreb v utorok bojkotovalo vyučovanie, pretože sa do školy vrátil deväťročný chlapec, ktorý spolužiakov šikanuje. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním na chorvátsku štátnu televíziu HRT.
Problémový chlapec bol z dôvodu šikany nútený odísť z predchádzajúcej školy po tom, čo sa všetci jeho spolužiaci zo školy odhlásili. Rodičia tvrdia, že chlapec ohrozuje spolužiakov násilnými fyzickými útokmi, vyhrážkami, sexuálnym obťažovaním a hanlivým slovníkom. Miestne médiá napísali, že väčšina jeho spolužiakov musela vyhľadať odbornú pomoc. Prípad podľa agentúry AFP otriasol vzdelávacím systémom krajiny.
Rodičia zvolali protest
Žiaci začiatkom októbra päť dní bojkotovali vyučovanie, v dôsledku čoho problémový chlapec prestal chodiť do školy. V pondelok sa však vrátil s pedagogickým asistentom. Riaditeľ školy odstúpil, ako dôvod uviedol „nátlak“ na školu. V utorok večer sa pred školou zhromaždili stovky rodičov. Na plot školy umiestnili transparenty s nápismi ako „Pomôžte chlapcovi! Konajte!“ či „Kto v rámci systému zlyhal?“
Rodičia obávajúci sa o bezpečnosť svojich detí tvrdia, že neprotestujú proti chlapcovi, ale proti systému, ktorý je podľa nich neefektívny. Protestovať chcú aj v stredu. Chorvátsky minister školstva Radovan Fuchs vyzval deti na návrat do školy. „Garantujeme normálny vývoj vyučovacieho procesu. Toto je veľmi smutný príbeh,“ uviedol.
Ricardo sa prisťahoval na Slovensko: Keď som sem prišiel, prenájmy v Bratislave stáli 600 eur, životné náklady stúpajú
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil
Okamžite si ich bežte pozrieť: Našli sme 10 najlepších filmov roku 2025, mnohé z nich vám úplne ušli









Nahlásiť chybu v článku