Spravodlivejšie ceny energií pre slovenské domácnosti majú zabezpečiť nové vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré začnú platiť od 1. júla tohto roka.
Okrem iného prinášajú zvýšenie platby za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov na 20 percent, či účinnejšiu kontrolu regulovaných subjektov, informoval v piatok hovorca úradu Radoslav Igaz.
Rozsiahle zmeny
Zároveň avizoval, že od 1. augusta sa z iniciatívy ÚRSO ruší časové obmedzenie uzatvárania zmlúv pre zraniteľných odberateľov elektriny a plynu. Odberatelia tak budú môcť meniť svojho dodávateľa energií kedykoľvek v priebehu roka.
„Ide o revolučné rozhodnutie. Doteraz bola pri zmene dodávateľa situácia taká, že odberatelia mohli požiadať svojho dodávateľa elektriny alebo plynu o ukončenie zmluvy iba do 31. marca príslušného roka a táto zmena následne nadobudla účinnosť až od 1. januára nasledujúceho roka. V prípade, že to odberateľ takto neurobil, zmluva s jeho dodávateľom sa mu automaticky predĺžila na nasledujúci kalendárny rok. Išlo doslova o zmluvné otroctvo,“ zhodnotil predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
Vzhľadom na zjavnú nevýhodnosť tejto zákonnej úpravy pre odberateľov tak úrad podľa neho inicioval zmenu zákona o energetike z dielne ministerstva hospodárstva.
Novela s účinnosťou od 1. augusta tohto roka prinesie zrušenie uvedenej lehoty a úplnú slobodu pri zmene dodávateľa, podčiarkol Holjenčík.
Aktuálne legislatívne zmeny prinášajú napríklad aj povinnosť pre dodávateľov energií zasielať odberateľom prehľadnejšie faktúry bez zbytočných reklám. Ľudia dostanú aj informáciu, či tarifa, ktorú platia dodávateľovi, zodpovedá ich reálnej spotrebe. Správnym nastavením tarify tak môžu domácnosti na energiách ušetriť.
„Za veľmi pozitívne pre ľudí považujem aj to, že po novom budú musieť dodávatelia energií zverejňovať i svoje cenníky za neregulovanú dodávku elektriny a plynu a pravidelne ich aktualizovať, čím pri vyjednávaní s obchodníkmi získajú napríklad starostovia obcí, či subjekty verejnej správy lepšiu pozíciu,“ doplnil predseda ÚRSO.
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde









Nahlásiť chybu v článku