Čo ak by sa nedočkavé prešľapávanie z nohy na nohu na autobusovej zastávke zmenilo na zmysluplne strávený čas? Napríklad na ekologickú vzdelávaciu skúsenosť. A čo ak by sa betónové autobusové zastávky zmenili na zelený hotel pre najmenších obyvateľov mesta? Mestá neponúkajú veľa možností na ubytovanie našim opeľovačom a toto je skvelá príležitosť, ako týmto vzácnym a potrebným druhom poskytnúť domov. Ak chceme, aby naše mesta rozkvitali každú jar, nemáme na čo čakať.
Dnes, kedy si uvedomujeme negatívny vplyv človeka na pokles biomasy a biodiverzity v dôsledku používania pesticídov v intenzívnom poľnohospodárstve, ničenia prirodzených biotopov, nadmernej urbanizácie, globálneho otepľovania a rôzneho znečistenia, vieme, že musíme zjednať nápravu. Vieme, že ak chceme prežiť ako ľudský druh, musia prosperovať živočíchy, ktoré sú sotva vo veľkosti nášho nechtu.
Francúzske architektonické a dizajnérske štúdio NAB sa inšpirovalo konceptom hmyzieho hotelu, ktoré pretavilo do Hotelovej autobusovej zastávky, aby ubytovala hmyz. Hlavným cieľom tohto projektu je prinavrátenie života hmyzu, vtákov a rastlín do mesta.


Prínos Hotelovej autobusovej zastávky:
- Poskytovať mestu ekosystémové služby na podporu prítomnosti opeľujúceho hmyzu v meste, ktorý je nevyhnutný pre reprodukčný cyklus 85% našich ovocných stromov, zeleniny a okrasných kvetov.
- Projekt ba mal slúžiť aj ako vzdelávacia pomôcka, ktorá by pritiahla pozorovať detí s cieľom lepšie porozumieť, vnímať a rešpektovať prírodu.
- Opätovne prepojiť obyvateľov mesta s prírodou.
- Umožniť integráciu recyklovaných materiálov, ako je drevo, kartón a nehrdzavejúca oceľ na konštrukciu rôznych plniacich prvkov.

Je to projekt s veľmi dobrou myšlienkou, ktorý sa môže zdať až príliš odvážny. Možno by si však vyžadovalo kus odvahy, aby sme vstúpili do ‚hotela‘, kde sú včely ‚doma‘, resp. v hoteli. A možno je to práve vhodná príležitosť, aby sme sa prestali báť hmyzu a naučili sa s nimi žiť, pretože ho potrebujeme.
Viktória bola na výcviku Národných obranných síl: Opísala, ako to tam vyzeralo a ktorý deň bol pre jej čatu najťažší
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania
Klobása či placky stoja aj 12 eur, novinkou je výhodné menu. Boli sme na trhoch v Bratislave, takéto sú tohtoročné ceny
42 rokov hnila doma vo svojej posteli: Hedviga zomrela a zápach rozkladajúceho tela susedov nerušil. Nikto si to nevšimol









Nahlásiť chybu v článku