Na prvý pohľad to pôsobí milo a nevinne. Krava, ktorá bola chovaná na mäso sa rozhodla, že prežije plnohodnotné dobrodružstvo namiesto toho, aby pomaly čakala na smrť. Vzala kopytá na plecia a ušla z poľského statku, na ktorom bola chovaná. Jej kroky viedli k stádu zubrov, ktorí ju prijali medzi seba, čo pre ňu predstavuje značnú výhodu. Stádo jej v prípade útoku predátora poskytuje efektívnu ochranu.
Avšak tento jav spôsobuje u biológov nemalé obavy. Pokiaľ by sa chceli zubry s kravou páriť mohlo by to spôsobiť takzvané „znečistenie“ ich už aj tak nízkej populácie. Tieto zvieratá totiž žijú iba v Európe a to v počte 3400 jedincov. Väčšina z nich dokonca žije v zajatí. Toto divoké stádo sa zatiaľ nemá možnosť s kravou páriť, keďže je na to primladá, no pokiaľ v ich kruhoch zotrvá dostatočne dlho, môže to mať nepríjemné následky.
The cow who chose freedom, joining a herd of #Bialowieza bisons is now famous worldwide! Let's protect #wilderness & make sure there's always a place we can escape to… https://t.co/4i6WENT3Ga pic.twitter.com/TfdVVdLDEO
— Save Bialowieza Forest (@SaveBialowieza) January 27, 2018
Krava je pre zubrov nebezpečná. Ide síce o podobné živočíšne druhy, no pochádzajú z rozdielneho prostredia, a tak sa môžu vzájomne ohrozovať svojimi parazitmi. Problém však táto situácia prestavuje aj pre samotnú kravu. Pokiaľ by ju zubor oplodnil, pravdepodobne by umrela pri pôrode, pretože zubrie mláďa je omnoho väčšie ako kravské teľa. Kravu bude potrebné, čo najskôr odchytiť, keďže zanedlho dosiahne dospelosť.
V prípade, že by pôrod prežila a spolu s ňou aj mláďatá, zrejme by to nebol najlepší scenár pre stádo ani pre malých krížencov.
tech.sme.sk
Michael O´Leary zmenil cestovanie ako ho poznáme: Obéznych ľudí označil za „monštrá“, neveril v globálne otepľovanie
Navštívili sme jednu z najkrajších dolín Veľkej Fatry. Je tu aj bikepark a údajne tu môžete vidieť rysa
Šéf NKÚ Andrassy v 1 na 1: Premiér sa so mnou nestretol. Vláda má pocit, že keď má moc, môže robiť čokoľvek
Ropná plošina im vybuchla pod nohami. Počas jednej z najhorších tragédií svojho druhu zomrelo 167 ľudí
Giulia prezradila, aké je to žiť na Špicbergoch a aké sú tam zárobky. Meteorológ vysvetlil fenomén tepelnej kupoly














Nahlásiť chybu v článku