buzzfeed.com

koso / / Svet
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké veľké je Tokio?

Určite každý vie, že je veľké, no je väčšie ako New York alebo Londýn? Tokio disponuje množstvom turistických atrakcií, je centrum národného školstva, taktiež je Tokio najväčší dopravný uzol domácej a medzinárodnej železnice a má najväčšiu metropolitnú ekonomiku na svete.

Aby ste to lepšie pochopili, ukážeme vám zopár obrázkov na porovnanie.

Takto vyzerá Tokio.

Google Maps
Google Maps

Žije v ňom viac ako 13 miliónov ľudí. S predmestiami a aglomeráciami okolitých miest, ako napríklad Jokohama alebo Kawasaki, tvorí najväčšiu konurbáciu (komplex niekoľkých miest alebo aglomerácií) a metropolitnú oblasť na svete, nazývanú Veľké Tokio (Greater Tokyo), kde žije viac ako 37 miliónov obyvateľov podľa údajov spojených národov. Aby ste si to vedeli predstaviť, tento obrázok porovnáva populáciu Tokia s populáciou 13-tich štátov.

cityclock.org
cityclock.org

V roku 2010 malo Tokio  HDP tesne pod $1,9 Bilióna. Čo je viac porovnateľné s Indiou a viac ako celé Mexiko alebo Austrália.

cityclock.org
cityclock.org

Tokio je známe pre jeho dobrú verejnú dopravu. Viac ako polovica ľudí využíva vlaky alebo metro na dopravu po meste alebo do mesta. V samotnom meste je viac ako 600 železničných staníc a 280 staníc pre metro. Verejná doprava prepravuje viac ako 20 miliónov pasažierov denne, čo je dvakrát viac ako celé Nemecko.

cityclock.org
cityclock.org

A na záver sme nechali obrázky, kde si viete porovnať Tokio s ostatnými veľkými mestami zo satelitných snímkov z 10 km vzdialenosti. Na prvom obrázku je porovnané Tokio a New York.

Google Maps
Google Maps

Tokio v porovnaní s Londýnom

Google Maps
Google Maps
buzzfeed.com
buzzfeed.com

Na tomto obrázku môžete vidieť porovnané Tokio a americký štát California, ktoré majú takmer rovnakú populáciu, no rozlohou sa rapídne líšia.

metrocosm.com
metrocosm.com
0
Komentovať (0)