allday.com

Nuda je ako epidémia, ktorá už určite niekedy postihla aj vás. Keď sa človek nudí, snaží sa vymyslieť niečo, vďaka čomu sa aspoň na...

Nuda je ako epidémia, ktorá už určite niekedy postihla aj vás. Keď sa človek nudí, snaží sa vymyslieť niečo, vďaka čomu sa aspoň na chvíľu zabaví. Nie vždy to je však ten najkreatívnejší nápad, aký ste kedy mali. Predstavte si ľudí v minulosti, ktorí napr. ešte nepoznali internet ani smartfóny. Dnes by ste si takýto život nevedeli predstaviť a nudili by ste sa od rána do večera. V minulosti sa s nudou ľudia vysporadúvali niekedy naozaj zvláštnym spôsobom. Veď posúďte sami.

Sedenie na stožiari

historicketrendy6
oldmagazinearticles.com

Za toto podivné vyplnenie času je zodpovedný kaskadér Alvin Kelly, ktorý tento „zvyk“odštartoval v roku 1920. Vytvoril dokonca rekord, kedy vydržal sedieť na stožiari viac ako 13 hodín. Jednalo sa o reklamu, no aj tak ho nasledovali ostatní ľudia. Chceli to proste len tiež vyskúšať. Čoskoro sa sedenie na stožiari dostalo do módy a ostalo to tak až do začiatku veľkej hospodárskej krízy.

Maratón v tlačení postele

historicketrendy5
runandjumpblog.com

Je to presne tak, ako to znie. Stovky ľudí sa zhromažďovali len preto, aby sa mohli pozerať na ľudí v dresoch oblečených, ktorí sa pretekali v tlačení postelí a tlačili ich najďalej ako to len šlo. Súčasný svetový rekord je viac ako tisíc míľ, čo znamená viac ako 1600 kilometrov.

Detské veľtrhy

historicketrendy4
wikipedia.org

Keď sa dieťa narodilo predčasne na konci 19. storočia, nemalo veľkú šancu na prežitie. To zmenil doktor Martin Couney, keď vynašiel inkubátor. Kým inkubátory sú dnes už samozrejmou súčasťou nemocníc, v tom čase bol tento vynález odmietaný. Nikto tomu poriadne neveril a nedostatok financií bránil Couneymu v nejakom ďalšom vývoji.

Couney dostal tak trochu strašidelný, no geniálny nápad a rozhodol sa vytvoriť veľtrh s deťmi v inkubátoroch. Jeho prvá výstava otvorená v Berlíne v roku 1896 bola nazvaná „Detský inkubátor“. Následne na to zahájil ďalšie na Coney Islande v USA. Dovolil tak ľuďom aby cez sklo mohli vidieť bábätká, to, čo sa s nimi robí, prácu sestier a lekárov. Mamičky, ktoré porodili predčasne dostali túto starostlivosť pre svoje deti úplne zadarmo a taktiež väčšina z týchto detí aj prežila. Výstavy zožali obrovský úspech a Couney tak presvedčil verejnosť a zdravotnícky priemysel o bezpečnosti a účinnosti svojich inkubátorov.

Pedestrianismus

historicketrendy3
podiumcafe.com

Konkurenčné preteky v chôdzi boli celkom veľkou vecou najmä v 19. storočí. Preteky dostali názov „Pedestrianism“ a vznikli tesne po občianskej vojne, ako nová forma zábavy. Tento šport zaplnil arény tak, ako dovtedy žiadny iný. Súťažiaci chodili po svojej trati od pondelka do soboty. Nedeľa slúžila na odpočinok. Rovnako ako pri tanečných maratónoch, aj pri chôdzi mohli mať účastníci malé prestávky zo zdravotných alebo hygienických dôvodov, inak sa hýbali nonstop. Niektorí účastníci vraj prešli viac ako 160 kilometrov za menej ako 24 hodín. Tento šport bol nakoniec nahradený konkurenčnou jazdou na bicykli, a to práve vtedy, keď John Starley vynašiel bezpečnostný bicykel v roku 1885.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Uložiť článok

Najnovšie články