history.howstuffworks.com

Lucia Mužlová / / Série
Masová hystéria môže vzniknúť prakticky kdekoľvek, pokiaľ existuje skupina ľudí, ktorá je pripravená podľahnúť kolektívnemu klamu.

Aj keď je jednoduché obzrieť sa do minulosti a nad takýmito situáciami sa pousmiať, pre všetkých zúčastnených to však bol celkom iný zážitok. Masová hystéria, ktorá vznikne ako reakcia na nejakú udalosť po sebe vždy necháva spúšť. Je to jeden z najzaujímavejších javov ľudskej psychológie. Pozrite sa na niekoľko prípadov, kedy jej ľudia podľahli.

Masová hystéria je spontánny prejav určitého správania značného množstva ľudí. To, prečo k nej dochádza ešte nie je celkom známe, no vedci sa všeobecne zhodujú, že existujú určité spoločné faktory, ktoré sú v takýchto prípadoch prítomné. Ľudia napríklad pociťujú určitý druh fyzickej alebo duševnej traumy, alebo jeden poprípade viac ľudí podstupuje skúsenosť, ktorá ostatných ovplyvňuje natoľko, že veria, že podstupujú to isté, aj keď to v skutočnosti nie je pravda. Keď sa obzrieme spätne v čase, bolo tu mnoho masových hystérií. Niektoré sú pomerne všedné, no nájdu sa aj také, kde ľudia veria tak absurdným veciam, že je to dnes pre nás nepredstaviteľné. Keď sa však nad masovou hystériou zamyslím viac, až také nepredstaviteľné to nie je ani v dnešnom svete. Čo poviete?

Hryzúce a mňaukajúce mníšky

hysteria1
kotwg.blogspot.com

Počas stredoveku sa masová hystéria objavila v nejednom kláštore. Tento konkrétny incident sa začal vo Francúzku, kde jedna z mníšok začala mňaukať, pričom ju veľmi rýchlo nasledovali aj ostatné mníšky. Skupina mníšok mňaukala niekoľko hodín každý deň. Neustále mňaukanie však otravovalo miestnych obyvateľov natoľko, že museli zasahovať vojaci. Tí pohrozili mníškam ranami bičom a mňaukanie prestalo. Podobný prípad sa stal aj v Nemecku, kde však jedna mníška začala všetkých okolo seba hrýzť. Netrvalo dlho a hryzenie sa rozšírilo aj do ostatných kláštorov. Takéto bizarné správanie mníšok sa dá pripísať intenzívnej a silnej viere v nadprirodzeno. Práve mníšky a ich kláštorný život boli tie najzraniteľnejšie články, čo sa masovej hystérie týka.

Mimozemšťania v Indii

hysteria2
listverse.com

V roku 2002 nahlásili obyvatelia indickej dediny Uttar Pradesh, že videli tajomné lietajúce objekty, ktoré spôsobili na ich telách popáleniny a škrabance a to všetko počas spánku. Objekty boli popisované ako lietajúce gule, ktoré vysielajú červené alebo modré svetlo a nakoniec dostali názov „muhnochawa“, čo znamená „poškriabané líce“. Sedem nevysvetliteľných úmrtí bolo pripísaných mimozemšťanom a dokonca aj policajný námestník generálneho inšpektora veril, že útočníci boli dielom genetického inžinierstva, a že sa jednalo o útoky proti národu. Svojimi tvrdeniami veľmi vystrašil obyvateľov. Vznikla masová hystéria, polícia dokonca zastrelila jedného občana, keď spolu s ostatnými zaútočili na policajtov, pretože sa dožadovali ochrany. Traja ďalší ľudia umreli, keď v panike skočili zo strechy. Ako konštatoval miestny lekár, väčšina všetkých úrazov bola koniec koncov spôsobená hysterickými ľuďmi.

Rozparovač z Halifaxu

hysteria4
everton

V novembri 1938 sa Halifax v Anglicku stal dejiskom série správ o tajomnej temnej postave, ktorá útočí na náhodných ľudí a používa pritom nože, žiletky alebo kladivo. Jednou z charakteristických čŕt tohto útočníka bolo, že jeho topánky mali veľmi svetlú pracku, čo malo za následok, že niekoľko mužov s podobnými topánkami bolo zatknutých a zbitých. Napriek tomu, že bolo nahlásených minimálne 10 útokov za 10 dní, detektívi nakoniec prišli k záveru, že nič ako Rozparovač z Halifaxu neexistuje. Po uzavretí prípadu väčšina žien uviedla, že si dané zranenia spôsobili samé.

Salemský čarodejnícky súd

hysteria5
wikipedia.org

Všetko sa to začalo, keď mladé dievčatá Betty Parris a Abigail Williams začali hlasno kričať a nekontrolovateľne hádzať rukami a biť všetko okolo. Lekár prehlásil, že tieto dve dievčatá zo Salemu boli očarované čarodejnicami. Čoskoro sa podobné príznaky objavili aj u iných dievčat a vina bola pripisovaná trom ženám, ktoré boli naposledy v ich blízkosti. Ženy boli postavené pred súd, pričom dve z nich popreli všetky obvinenia. Tretia, karibská otrokyňa Tituba sa priznala, že dievčatá očarovala a aby zachránila samú seba, ponúkla na výmenu meno ďalšej čarodejnice. Postupne vznikla masová hystéria, stále viac žien bolo obviňovaných a tie neustále ukazovali prstom na ďalšie a ďalšie ženy. Päť mesiacov po prípade Betty a Abigail, boli súdy prepchaté najmä prípadmi čarodejníctva.

Tehotenská panika

hysteria3
listverse.com

Mimoriadne zriedkavá forma masovej hystérie sa udiala v londýnskej psychiatrickej liečebni na začiatku roku 1970. Všetko sa to začalo, keď sa 17- ročná školáčka Louise zverila ostatným pacientkam s tým, že je tehotná. To samozrejme nebola pravda, pretože Louise ešte pred umiestnením do ústavu neustále hľadala pozornosť a žila veľmi promiskuitným štýlom života.  Jej stav sa zhoršil až vtedy, keď jej najlepšia priateľka umrela pri pôrode. Traumatický zážitok zrejme spôsobil príznaky falošného tehotenstva. Louise však bola taká presvedčivá, že vyvolala paniku aj u iných pacientok, ktoré si taktiež mysleli, že sú tehotné a javili sa u nich príznaky falošného tehotenstva. Pacientky sa upokojili až po týždňoch presviedčania, že nie sú a ani nikdy neboli tehotné.

Prípad zneužívania

hysteria6
listverse.com

Všetko sa to začalo tým, že matka, ktorá bola duševne nestabilná, obvinila Ray Bucket, pracovníčku v škôlke z toho, že znásilnila jej dieťa. Hoci polícia bola spočiatku skeptická, len pre istotu poslala aj ostatným rodičom listy, aby od svojich detí zistili, či náhodou neboli znásilňované. Po rozhovoroch medzi rodičmi a malými škôlkármi sa obvinenia začali kopiť. Na koniec vzniklo až 208 nových prípadov obťažovania detí. Masová hystéria bola taká obrovská, že sa rodičia začali veriť tomu, že s deťmi boli prevádzané rôzne satanské rituály, že pili krv, že boli svedkami obety v kostole no najmä že boli dlhé roky znásilňované. Súdne procesy trvali niekoľko rokov, no nikto nebol vinný a teda ani obvinený ani odsúdený. V priebehu rokov sa objavili tvrdenia o zneužívaní detí v škôlkach až v 46 štátoch. Dodnes nikto nevysvetlil, ako sa mohli veci vymknúť z rúk a nabrať až takéto rozmery.

Pozri aj: Jedol surové ryby a vyrábal si pitnú vodu. Neuveriteľný príbeh muža, ktorý stroskotal v Atlantiku, a na záchrannom člne prežil 76 dní

interez.sk (Lucia M.), therichest.comlistverse.com


Komentovať (0)