aha

Lucia Mužlová / / Now U Know
Naše telo sa skladá z častí, ktoré sú nevyhnutné pre náš život ako napríklad mozog, srdce, pľúca, obličky, či žalúdok. Niektoré časti sú však do značnej miery zbytočné. Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré časti tela majú len malý alebo žiadny zmysel pre naše fungovanie.

Niektoré časti tela sme z hľadiska evolúcie v minulosti naozaj potrebovali, a aj sme ich ako ľudia využívali. V dnešnej modernej dobe a v živote moderného človeka sa stali nepotrebnými, a teda môžeme povedať, že sa v našom tele nachádzajú tak trochu zbytočne. Ktoré to sú a prečo sú už nepotrebné?

Mužské bradavky

5zbytocnychcasti4
higherperspectives.com

Ohľadom mužských bradaviek sa vedú neustále debaty. Faktom ale je, že nemajú žiadnu presnú funkciu a ani účel. Ako aj u iných vecí, tu takisto platí pravidlo: „Za všetkým hľadaj ženu“. Muži majú bradavky jednoducho preto, že sa vyvíjajú skôr, ako sa vyvinie samotné pohlavie. Ak je počas vývoja prítomný chromozóm „Y“, plod začne produkovať testosterón a následne sa vyvinú mužské pohlavné orgány. Bradavky však ostávajú. Nie sú zlé ani dobré, jednoducho len sú.

Kostrč

5zbytocnychcasti3
higherperspectives.com

Ľudia dokážu udržať rovnováhu, a teda chvostík k tomu nepotrebujeme. Takmer u všetkých cicavcov sa v istom okamihu počas ich rastového cyklu začne vyvíjať chvost. U ľudí sa vyvinie niečo podobné okolo 5 až 8 týždňa po oplodnení vajíčka, no ďalším vývojom sa táto časť zakrpatí a stane sa súčasťou našej chrbtice.

Zuby múdrosti

5zbytocnychcasti2
higherperspectives.com

Zuby múdrosti vedia potrápiť mnohých z nás a keď vám poviem, že sú nám už úplne nanič, asi vás nepoteším. V priebehu evolučného vývoja sa naša čeľusť zmenšovala a laicky povedané, v ústach už nemáme toľko priestoru na všetky zuby ako kedysi. Preto sa zuby múdrosti trhajú a v horšom prípade chirurgicky odstraňujú. Ústa sa nám zmenšili najmä preto, že sa zmenil spôsob prijímania potravy. Predsa len už nemusíme prežúvať toľko mäsa a zeleniny ako kedysi.

Slepé črevo

5zbytocnychcasti1
medicinenet.com

Slepé črevo, ktoré sa nachádza v pravom podbrušku pri hrubom a tenkom čreve, nemá absolútne žiadnu funkciu, čo sa tráviaceho procesu týka. Ak sa v črevách nachádza príliš veľa „jedovatých“ látok, slepé črevo automaticky zvyšuje svoju činnosť. Môže sa unaviť a zapáliť. Zápal sa prejavuje ostrou bolesťou, teplotou, nechutenstvom, alebo aj zvracaním. Je teda zbytočné, no vieme s ním mať veľké zdravotné problémy.

Tretie viečko

5zbytocnychcasti5
scatterfeed

Keď sa zblízka pozriete na svoje oči, v kútiku bližšie k nosu uvidíte „prebytočnú“ kožu. Jedná sa o tzv. tretie viečko, alebo ak chcete plica semilunaris, ktoré už pre človeka nemá žiadny význam. Slúži na odstraňovanie mechanických nečistôt a zabezpečenie vlhkosti u vtákov, mačiek, psov a iných druhov zvierat.

interez.sk (Lucia M.), higherperspectives.com
0
Komentovať (0)