Pixabay

Hana / / Svet
Ak máš chuť cestovať, no bojíš sa, aby ti tvoje ťažko našetrené peniaze vystačili, máme pre teba pár typov ako pohodlne cestovať a za ubytovanie nezaplatiť ani jedno euro.

Slovo lowcost sa pomaly dostáva aj na Slovensko, no jeho význam pozná málo kto z nás. Na celom svete funguje niekoľko portálov, v ktorých sa spájajú ľudia, aby si navzájom pomáhali. Na rôznych stránkach si môžete nájsť ubytovanie úplne zadarmo alebo za menšiu protislužbu a to nehovoríme o stanovaní. Ak si vášnivý cestovateľ a máš v sebe kus odvahy neváhaj a využi služby nasledovných portálov.

Housesitting

Tento spôsob ubytovania sa využíva vtedy, keď majiteľ domu odchádza na určitý čas niekam za prácou alebo na dovolenku. Väčšinou sa jedná o drahšie domy alebo byty v rámci USA, ale táto forma je rozšírená už aj v Európe a po celom svete. V dome, ktorý majiteľ ponechá svojim podnájomníkom, však musia zachovávať určitý poriadok. Ak má majiteľ psa alebo iné domáce zvieratko, je nutné aby sa oň podnájomníci starali. Samozrejme nesmieme zabúdať na kvetiny, záhradu alebo bazén.

Starostlivosť o domácnosť je jediným spôsobom platby za to, že vás majiteľ nechá prespávať a tráviť čas vo svojom vlastnom dome. Iste vás napadá či je to bezpečné. Mnoho krajín ponúka pre majiteľov, ktorí ponúkajú housesitting, výhodné poistenia, a tak sa niet čoho obávať. Pozitívom pre majiteľa je to, že si nemusí najímať inú službu, ktorá by mu zabezpečila starostlivosť o domácnosť a tak sú spokojné obe strany.

Na tomto princípe fungujú mnohé stránky. Pre viac informácie klikajte tu Housecarer, Mind my House či Nomador, ktoré ponúkajú takéto ubytovanie a taktiež hľadajú ľudí, ktorí sú ochotní vyskúšať takúto formu bývania. Okrem iného stránky ponúkajú typy a rady, ktoré sú vhodné pre nováčikov v takomto cestovaní a nájdete tam aj komentáre podnájomníkov, ktorí túto službu využili.

Na podobnom princípe funguje aj portál Luxury Housesitting avšak v prenajímaných domoch budete bývať spolu s nájomníkmi. Väčšinou sa jedná o veľké viacgeneračné domy, ktorých jednu časť majitelia prenajímajú, no opäť len za protislužbu – majitelia vlastnia niekoľko domácich zvierat a potrebujú s nimi pomôcť. Preto ako odmenu ponúkajú ubytovanie úplne zadarmo. Niekedy sa jedná o jednu izbu s kúpeľňou alebo časť domu, ktorá je neobývaná domácimi. Podmienky pre bývanie si stanovíte sami a podľa nich si nájdete ideálny dom, v ktorom môžete stráviť pokojne aj týždne či mesiace.

Home Swap alebo výmena

Táto forma bývania funguje na základe dohody dvoch rodín alebo ľudí, ktorí sa rozhodnú svoj dom na určitú dobu vymeniť. Znamená to, že si jednotlivé skupiny alebo jednotlivci vymenia svoje domy alebo byty. Najprv však musí prejsť k dohode a dojednaniu základných pravidiel. Tým najzákladnejším je dĺžka pobytu. Ak sú obe strany spokojné a dohodnuté, stačí kúpiť letenku a vychutnať si čaro Home Swap . Opäť platí pravidlo, že sa musíte starať o domácnosť alebo domáceho miláčika. Jediné za čo zaplatíte, je letenka a strava. Takže ak máte našetrené a radi by ste sa vybrali do exotickej krajiny, stačí navštíviť pár stránok, ktoré túto službu ponúkajú a vybrať si tú správnu krajinu.

Couch Surfing

Tento pojem pozná asi väčšina z vás. Je to najpreferovanejší spôsob prenájmu a ubytovania vôbec. Opäť sa jedná o ubytovanie zadarmo, avšak majitelia domov či bytov ponúkajú len jednu izbu ba dokonca posteľ. Výhodou pri tomto type prenájmu je to, že majitelia ponúkajú ubytovaným určitý komfort v predstavení kultúry danej krajiny alebo národného jedla, a tak trávia voľný čas spolu. Couch Surfing je rozšírená po celom svete a portály ponúkajú tisícky miest, v ktorých môžete stráviť príjemné chvíle. Heslom couch surfingu je: Stay with Locals, meet travelers, čo v preklade znamená – zostaňte s domácimi, stretávajte cestovateľov.

Global Freeloaders

Ďalším spôsobom, ako jednoducho cestovať po celom svete a za ubytovanie nezaplatiť ani cent, je Global Freeloaders. Tento portál však funguje na striktnejších podmienkach, no nie sú vôbec problematické. Pri tomto spôsobe cestovania ponúka majiteľ nie len ubytovanie, ale aj stravu a spôsob života v komunite, do ktorej sa prisťahujete. Jedná sa o ľudí, ktorí si dokážu predstaviť, aké náročné je cestovanie najmä z finančného hľadiska a ich aktuálna situácia im dovoľuje viesť takýto spôsob života. Na istý čas sa stanete členom rodiny a okrem spoznávania novej krajiny sa naučíte aj tradíciám a lokálnym zvykom. Jednotliví cestovatelia a prenajímatelia sú však zapísaní v databázach a informácie sú prísne tajné.

Ak ste naozaj flexibilní a cestovanie po celom svete vám nerobí problém, vyskúšajte niektoré zo spôsobov ubytovania zadarmo a objavte tak spôsob života, o ktorom ste doteraz netušili.

interez.sk (Hana Dovcová) hedvabnastezka.cz


Komentovať (0)